zdj do artykułu tolerancja.jpg

Przypuszczam, że odpowiedź na powyższe pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna. Postaram się jednak znaleźć odpowiednie argumenty pozwalające na uzyskanie podpowiedzi, jak odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Czym tak w zasadzie jest tolerancja? Myślę, że jest to w pewnym stopniu pogląd człowieka na daną sytuacje, a zwykle na daną osobę. Są to nasze czyny, które odpowiadają za akceptację czy brak dyskryminacji dla innego koloru skóry lub wyznania. Tolerancja często może się również kojarzyć z obojętnością. Jest to jednak jej całkowite przeciwieństwo.  Stajemy się obojętni gdy ignorujemy inne osoby lub ich czyny nie zwracając na nie uwagi. Natomiast, gdy jesteśmy tolerancyjni, interesujemy się tymi osobami, wspieramy je w tym, co robią. Wieloznaczność tolerancji wiąże się właśnie z jej dwoma ogólnymi punktami widzenia. Możemy ją odbierać jako obojętność, brak zainteresowania, bądź uznawać ją jako pełną akceptację i wsparcie. Jednakże na świecie istnieją osoby, chcące wykorzystać akceptację z naszej strony na swoją korzyść.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że na świecie, ogólnie rzecz biorąc tolerancja jest dużą wartością. Wśród nas znajduje się wiele osób niepełnosprawnych, które bardzo cenią sobie naszą pomoc. Fakt, że w pełni akceptujemy ich słabość i ograniczenia oraz interesujemy się ich osobą może sprawić, że wywołamy uśmiech na ich twarzach. Są nam wdzięczni, że traktujemy ich na równi ze wszystkimi innymi ludźmi przebywającymi wokół nas.

Z drugiej strony na świecie istnieje wielu ludzi udających swoje schorzenia. Tego typu osoby mogą chcieć wykorzystać naszą dobroć. Wokół nas można zaobserwować wiele przypadków wykorzystywania tolerancyjnych ludzi. Osoby pozornie chore traktują ludzi jako źródło czerpania korzyści materialnych. Są to osoby przebiegłe, które nie zwracają uwagi na fakt, jaką szkodę mogą wyrządzić drugiemu człowiekowi. Interesuje je tylko ich własny dobrobyt. Nie zaprzątają sobie głowy myślami, że ktoś może potrzebować czegoś znacznie bardziej niż one.

Kolejną kwestią potwierdzającą wielką wartość tolerancji na świecie jest akceptacja osób odmiennego wyznania. Do tego typu tolerancji dochodzi zwykle, gdy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania żyje osoba wyznająca inną religię. Nasza tolerancja polega wówczas na tym, że mimo, iż uważamy ich na dziwnych, szanujemy fakt, że w świecie narzucającym określone wartości potrafią zachować ważne dla siebie elementy w swoim życiu.

Na świecie można jednak wyróżnić jeszcze jedną grupę ludzi tolerancyjnych. Są to osoby pozornie tolerancyjne, co oznacza, że udają, iż wszystko tolerują.  Akceptują one jednak tylko niektóre aspekty ogólnej tolerancji. Przykładowo, tacy ludzie akceptują homoseksualizm, jednak gdy widzą osoby homoseksualne nie mają ochoty z nimi rozmawiać, bądź na nie patrzeć. Mogą akceptować inne wyznanie, choć gdy spotkają na swojej drodze tego typu osobę, uważają za niedorzeczne fakt, iż w jego przekonaniu, wierzy ona w wytwory czyjejś wyobraźni . Osoby odmiennej wiary często są wykluczane z otaczającej ich społeczności przez dyskryminację osób ją zamieszkujących, które pozornie są tolerancyjne.

Podsumowując, na podstawie powyższych argumentów mogę stwierdzić, że tolerancja we współczesnym świecie jest zarówno wartością  jak i słabością. Z jednej strony osoby tolerancyjne darzone są dużym szacunkiem oraz są cenione ze względu na swoją postawę i swoje czyny. Osoby tolerancyjne są ważną częścią współczesnego społeczeństwa. Powodują oni podniesienie samooceny wielu ludzi. Z drugiej strony tolerancja jest słabością, gdyż osoby tolerancyjne są zwykle osobami o dobrym sercu. Niestety te dobre serce jest często wykorzystywane przez złych ludzi dla własnych celów.

Według mnie nie można jednoznacznie stwierdzić czy tolerancja to wartość  czy słabość. Każdy człowiek będzie ją postrzegać w inny sposób oraz inaczej rozumieć jej znaczenie. Jednak powinniśmy nieustannie dążyć do postępowania zgodnie z tą dobrą stroną tolerancji.