IMG_20190918_211116[1].jpg

“Nie myl mojego milczenia z ignorancją, spokoju z akceptacją czy życzliwości z uległością. Współczucie i tolerancja nie są bowiem oznaką słabości, lecz siły.” – Dalajlama

W dzisiejszym świecie tolerancja to bardzo ważna wartość.

Świat jest  zróżnicowany, żyją w nim bardzo różni ludzie. Są młodzi i starzy, zdrowi i chorzy, ładni i brzydcy, wierzący i niewierzący. Ludzie różnią się od siebie wyglądem, religią, poglądami i tradycjami. Różnic jest tak dużo, jak dużo jest ludzi, bo każdy człowiek jest inny. Każdy ma prawo żyć tak jak chce. Tolerancja polega na tym, by ludzie nawzajem się szanowali. Nie można krzywdzić ludzi ani słowem, ani czynem, tylko dlatego, że są inni. Nie mamy prawa oceniać, ani tym bardziej otwarcie wyśmiewać drugiego człowieka.

W dzisiejszym świecie tolerancja jest na wagę złota. Trzeba głośno i wyraźnie mówić o poszanowaniu drugiego człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest internet. To tu, hejterzy, czyli ludzie, którzy często pod pseudonimem, z dużą łatwością oceniają, krytykują i obrażają innych ludzi. Wiedzą, że nie spotka ich za to żadna kara. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla tych, którzy są słabsi, chorzy, mniej odważni czy zamknięci w sobie. Takie poniżenie drugiego człowieka może skończyć się depresją, myślami samobójczymi, załamaniem nerwowym, a nawet śmiercią.

Moim zdaniem tolerancja jest ogromną wartością, szczególnie w dzisiejszym świecie. Jeśli nie będzie tolerancji to na świecie zapanuje nienawiść. Dlatego bardzo ważne jest organizowanie wszelkich akcji propagujących tolerancję zarówno w szkole, w miejscu pracy jak i w internecie.