Od listopada 2017 roku do kwietnia 2018 roku klasa 4 a brała aktywny udział w projekcie: „Kompetencje na szóstkę”. Dzięki programowi uczniowie aktywnie uczestniczyli w ciekawych i kreatywnych lekcjach, rozwijali swoje kompetencje społeczne.
W ramach programu uczniowie brali udział w zajęciach, podczas których omawiano zagadnienia, takie jak: „Dlaczego czasem lepiej w drużynie?”, „Jakie są moje talenty i mocne strony?”, podczas kolejnych – poznali pracę metodą projektu, nauczyli się sposobu, w jaki mogli go wspólnie realizować. Zwieńczeniem pracy w programie było przygotowanie pracy konkursowej na temat wybrany przez uczniów.
Jego wybór nie był łatwą sprawą. Podczas burzliwych narad padło wiele ciekawych propozycji. Ostatecznie uczniowie wspólnie zdecydowali, że temat ich projektu będzie brzmiał: „Tolerancja – tak! Stereotypy – nie!”.
Jego celem było kreowanie postaw tolerancji i walka ze stereotypami, zapobieganie nietolerancji ze względu na szeroko rozumianą dyskryminację, kreowanie postawy zrozumienia, akceptacji i koleżeństwa.
W pierwszym etapie pracy uczniowie podjęli próbę wspólnego zdefiniowania pojęcia „tolerancja”. W dalszej części lekcji wskazano cechy „człowieka tolerancyjnego”. Uczniowie, z pomocą słowników, wyszukiwali synonimów omawianego pojęcia. Zauważyli, że człowiek tolerancyjny odznacza się wyrozumiałością dla cudzych poglądów, akceptacją, zrozumieniem, przy równoczesnym zachowaniu swojej indywidualności. W kolejnej części zajęć wyjaśniono pojęcie „stereotyp”. Wskazano postawy, które powszechnie uznane są za stereotypy (np. głupia blondynka, rudy – fałszywy, Polak to złodziej itp.). Wskazano, jakich grup społecznych dotyczą stereotypy. Następnie podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy stereotypy zawsze są złe. Uczniowie dostrzegli, że stereotypy są uproszczeniem, są powszechnie stosowane w życiu, nie mają poparcia w osobistych doświadczeniach.
W kolejnym etapie zajęć uczniowie przygotowali plakaty i prace plastyczne, związane tematycznie z pojęciem tolerancji i stereotypów, które zostaną zawieszone w murach naszej szkoły.
Praca nad realizacją programu i projektu przyniosła wszystkim jego uczestnikom wiele korzyści. Zrozumieli, na czym polega tolerancja, zauważyli konieczność walki z dyskryminacją oraz stereotypami. Przede wszystkim jednak udoskonalili swoją umiejętność pracy w grupie, nauczyli się odpowiedzialności za realizację powierzonych im zadań.
To był naprawdę dobrze spędzony czas! Mam nadzieję, że wiedza zdobyta podczas lekcji zaowocuje, a w przyszłości wyda piękne owoce, takie jak: akceptacja, zrozumienie, odpowiedzialność i tolerancja.
Komentarze ( )