Kendrick Lamar (urodzony 17 Czerwca 1987 roku) to raper z cieszącego się złą sławą Compton/Los Angeles, który pomimo swojego pochodzenia w swojej twórczości prezentuje alternatywę do gangsta rapu z którego słynie ta dzielnica. Należy do grupy Black Hippy wraz z Jay Rockiem, Ab-Soulem i Schoolboyem Q. Został zauważony po wydaniu mixtape’u pt. Overly Dedicated. W 2011 roku wydał niezależny album zatytułowany Section.80, który był dostępny wyłącznie na iTunes. Płyta okazała się sukcesem, stając się jednym z najlepszych wydań cyfrowych w hip-hopie w tamtym czasie. Współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Snoop Dogg, Dr. Dre, Wiz Khalifa, Game, Drake, A$AP Rocky, Busta Rhymes, Tech N9ne czy Eminem.

Lamar w wieku 8 lat, wystąpił u boku Tupac’a Shakur’a i Dr. Dre w teledysku do utworu “California Love”. W 2003 roku, w wieku szesnastu lat wydał pod pseudonimem K. Dot, swój pierwszy mixtape pt. Youngest Head Nigga In Charg.

Na początku 2012 roku Lamar ogłosił, że pracuje na kolejnym solowym albumem pt. Good Kid, M.A.A.D City, który ma się ukazać jesienią tego roku nakładem Top Dawg oraz Interscope. 3 kwietnia 2012 opublikowano pierwszy singel “The Recipe”. Gościnnie wystąpił w nim Dr. Dre, który okazał się jednocześnie współproducentem utworu oraz – wraz z takimi muzykami jak Just Blaze, Pharrell Williams, Hit-Boy, Scoop DeVille, Jack Splash czy T-Minus – również producentem całego albumu.

23 marca 2015 miała premiera jego nowej płyty To Pimp a Butterfly, do której wyszły trzy single: “i”, “The Blacker The Berry” oraz “King Kunta”. Album rapera z Kalifornii już w dniu premiery został przesłuchany ok. 9,6 mln razy co było rekordową liczbą odtworzeń w ciągu jednego, premierowego dnia.