11281389_470501946447093_2101741423_o.jpg

„Teatr – aktywna refleksja nad samym sobą”

Dnia 22.05.2015r. w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie odbyły się warsztaty teatralne, które poprowadziło dwóch aktorów Teatru Uhuru z Gryfina – Arkadiusz Jaskot oraz Patryk Kowalczyk.

Zajęcia odbyły się o godzinie 14:30 w Sali numer 14. Frekwencja uczestników nie była, niestety zadowalająca. Wiele osób, które zadeklarowało swoją obecność, nie pojawiło się na warsztatach. Nie to było jednak najistotniejsze. Ważne, że wszyscy zebrani mieli chęć i zapał do ćwiczeń. Spotkanie rozpoczęliśmy rozmową oraz przedstawieniem się. Instruktorzy podpowiedzieli nam, jakie mają doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, jakie są ich najważniejsze sukcesy oraz przedstawili nam cele i założenia zajęć.

Następnie przyszedł czas rozgrzewkę. Aby poprawnie wykonywać wszystkie zadania aktorskie, trzeba mieć, bowiem rozluźnione ciało. Pierwsza część warsztatów opierała się na ćwiczeniach ruchowych. Po krótkiej przerwie przeszliśmy do części drugiej, polegającej na rozwijaniu zaufania do partnera, co okazało się być niezwykle trudne. Dostrzegliśmy wówczas, jak wiele barier posiada każdy z nas. Ostatnim etapem naszego spotkania była interpretacja tekstu. Mieliśmy za zadanie wybrać sobie jeden z zaproponowanych przez Patryka i Arka tekstów, przeczytać go oraz zinterpretować. Instruktorzy wcielili się w rolę komisji w szkole teatralnej. Wysłuchali nas, po czym powiedzieli, nad czym powinniśmy pracować, a co jest naszą mocną stroną. Właśnie po tym zadaniu aktorskim warsztaty dobiegły końca. Gdy wybiła godzina 19:00, podsumowaliśmy zajęcia i pożegnaliśmy się.

Moim zdaniem tego typu warsztaty to wspaniały pomysł. Wiem z doświadczenia, iż teatr to prawdziwa szkołą wrażliwości, odwagi oraz przełamywania barier. Żałuję jedynie, że tak niewielu gimnazjalistów to dostrzega.

W imieniu wszystkich warsztatowiczów dziękuję instruktorom, którzy niezwykle rzetelnie wywiązali się ze swojego zadania oraz pani Wioletcie Rafałowicz, która pomogła nam w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.