Mati 1.jpg
Podczas treningu

Taekwon-do to koreańska sztuka samoobrony, która powstała w XX wieku.

Poszczególne słowa oznaczają: Tae (kopnięcie), Kwon (uderzenie ręką), Do (filozofię). W tej sztuce samoobrony jest 10 pasów uczniowskich i 9 mistrzowskich. Twórcą Taekwon-do jest gen. Choi Hong Hi, który urodził się 9 listopada 1918 r., a zmarł 15 czerwca 2002 r.
Adepci w czasie treningu uczą się zasad: grzeczności, uczciwości, wytrwałości, samokontroli oraz odwagi. Ćwiczą w specjalnym stroju (tzw. dobok) w sali nazywanej do-jang. Co ciekawe, na treningu mówi się po koreańsku, szczególnie komendy, np. chayriot sabum-nim ge kyong ye (czytaj czeriot sabumnim ge kiunge), czyli baczność i ukłon dla trenera z 4 stopniem mistrzowskim. Trening składa się z trenowania do rozbić (np. desek.), teorii i układów.

Dla dociekliwych :-)

Znaczenie stopni uczniowskich:

Pas biały i żółta belka symbolizują niewinność, brak wiedzy i doświadczenia w Taekwon-Do.
Żółty pas i zielona belka są symbolem ziemi, w której roślina zapuszcza korzenie, jest to początek drogi studenta Taekwon-Do.
Zielony pas i niebieska belka – tak jak roślina zaczyna się rozwijać – tak i umiejętności studenta Taekwon-Do są dużo większe.
Niebieski pas i czerwona belka są symbolem nieba, w kierunku którego roślina wzrasta, tak też postępuje trening studenta.
Czerwony pas i czarna belka oznaczają niebezpieczeństwo, umiejętności studenta są na tyle zaawansowane, że stanowią zagrożenie dla ewentualnych przeciwników.
Czarny pas oznacza dojrzałość i biegłość w Taekwon-Do, a także informuje, że jego posiadacz jest nieczuły na strach i ciemność oraz że stanowi zagrożenie dla ewentualnych przeciwników.

Do artykułu dołączam zdjęcie z treningu, bo zapomniałem dodać, że od kilku lat  razem z bratem trenuję tę niezwykłą sztukę samoobrony, do czego gorąco zachęcam każdego.