hyhjuj.jpg

Chcecie dowiedzieć się coś o północy Europy?
Ponieważ tata i mama nie lubią nudnych wakacji w gorących krajach, dlatego w tym roku zabrali nas na wakacje do Szwecji. Stolica Szwecji Sztokholm nazywana jest również stolicą Skandynawii i za chwilę dowiecie się dlaczego…

Sztokholm to bardzo piękne miasto. Zachowało się w nim w oryginalnym stanie dużo zabytków. Jest tam chłodniej niż w Polsce. Archipelag Sztokholmski składa się z 24 tysięcy wysp i na części z nich położone jest miasto. Wszystkie wyspy połączone są ze sobą siecią mostów i tuneli. Miejscem mojego noclegu była wyspa Langholmen położona niedaleko centrum miasta. W trakcie lata słońce zachodzi w tej szerokości geograficznej dużo później niż w Polsce a noc trwa tylko kilka godzin dlatego w ciągu jednego letniego dnia można dużo zobaczyć. Sztokholm nazywany jest „Stolicą Skandynawii” ponieważ ma mnóstwo atrakcji turystycznych. Wymienię część z nich.

Tunnelbana czyli Sztokholmskie Metro – nazywane jest „najdłuższą galerią sztuki na świecie”. Podróż przez ponad 100 czynnych stacji można porównać do wizyty w najbardziej atrakcyjnych muzeach na świecie.

Stathuset – budynek ratusza stał się najbardziej znanym znakiem rozpoznawczym Sztokholmu. Ze szczytu 160 metrowej wieży ratuszowej można podziwiać panoramę miasta. To tutaj co roku 10 grudnia przyznawana jest prestiżowa Nagroda Nobla.

Kungliga Slottet – Zamek Królewski – niegdyś mieszkała tu rodzina królewska a dziś to miejsce urzędowania Króla Karola XVI Gustawa. Można tu zwiedzić królewskie apartamenty, kaplicę, salę tronową czy skarbiec.

Golben – to najwyższa sferyczna budowla na świecie. Wznosi się 85 m nad ziemią a jego średnica wynosi 110 m.

Gamla Stan – pełne zabytków sztokholmskie Stare Miasto. Zachęca do wędrówek po uliczkach ze średniowiecznymi domami.

Nobel Center – zgromadzone są tam eksponaty związane z fundatorem Nagrody Nobla Alfredem Noblem oraz jej laureatami. Można tu poznać wszystkich nagrodzonych oraz obejrzeć archiwalne zdjęcia i filmy.

Birka – zlokalizowana na wyspie Bjoro dawna handlowa osada wikingów. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uznawana jest za jedną z najstarszych w Skandynawii.

Vasamuseet – główną atrakcją muzeum jest okręt wojenny, który wyciągnięto w prawie oryginalnym stanie po ponad 300 latach z dna morza. Jego wojenna historia trwała 1 dzień. Zatonął od razu po wypłynięciu z portu.

Skansen – w tym muzeum na świeżym powietrzu można zobaczyć około 140 oryginalnych budowli z różnych epok. Najstarsza pochodzi z XIV wieku.

Nordliska museet – codzienność na północy od 1523 r. to hasło przewodnie Muzeum Nordyckiego. Można tu poznać historię Kultury Szwecji, dowiedzieć się, jak niegdyś żyli ludzie, co jedli i w co się ubierali. Zbiory przekraczają 1,5 mln eksponatów.

ABBA The Muzeum – muzeum zespołu ABBA to jedno z takich miejsc, z których wychodzisz tańcząc. Zgromadzono w nim najlepsze sceniczne kreacje członków zespołu, złote płyty, filmy i zdjęcia. Można też stanąć wraz ABBĄ na wirtualnej scenie.

To tylko niektóre atrakcje Sztokholmu. Jest ich wiele więcej. Dni spędzone w Sztokholmie będę długo wspominać szczególnie zajadając bułeczki cynamonowe po szwedzku zwane kanelbulle.

Julita Paprocka