depositphotos_129877168stockphotodecorativecinnamonanddriedfruit.jpg
fot. depositphotos.com

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu roku. Każdy z nas przygotowuje się do narodzin Jezusa. Kupujemy prezenty dla bliskich, przyrządzamy różne potrawy oraz ubieramy choinkę. No właśnie, większość z nas uważa, że pięknie ozdobione drzewko jest symbolem Bożego Narodzenia, sprawia ono, że w naszym domu panuje radosny, świąteczny nastrój, ale czy wiecie, skąd wziął się taki zwyczaj? W dzisiejszym artykule opowiem wam o początkach bożonarodzeniowej choinki

Zwyczaj ten zapoczątkowały protestanckie Niemcy. Podobno Marcin Luter, znany jako ojciec religii protestanckiej, był zwolennikiem świątecznej choinki. Tradycja ta, stała się bardzo popularna w całej Europie, a później na świecie. Między XVII a XIX wiekiem obyczaj ubierania choinki przywędrował także do Polski. Głosili go znajdujący się w naszym kraju żołnierze oraz urzędnicy. Na początku choinka zyskała popularność wśród arystokracji, dopiero później przyjęła ją pozostała ludność, gdzie w okresie międzywojennym pojawiała się głównie w południowej i centralnej Polsce. Zwyczaj przyozdabiania świątecznego drzewka przyjął się szczególnie na południu naszego kraju. Górale wprowadzili swój własny obyczaj zwany „jutką”, który polegał na tym, że choinka była wieszana do góry nogami i ozdabiana suszonymi owocami, orzechami lub słodyczami, po czym nad ozdobami wieszano palące się świeczki, aby smakołyki mogły spaść w ręce dzieci (w niektórych domach ten zwyczaj pozostał do dziś). Przedmiotom wieszanym na choince dawano znaczenie, dzięki czemu każda ozdobiona choinka była wyjątkowa, ponieważ przynosiła ze sobą dary dla domu, na przykład w postaci zdrowia, szczęścia i powodzenia domowników.

W dzisiejszych czasach ubieranie choinki w pewnym sensie straciło już swoją wartość. Dzisiaj każdy stara się mieć jak najładniejszą, najbardziej nowoczesną choinkę, nie liczy się już symbolika dekoracji. Kiedyś dzieci robiły własnoręczne ozdoby. Bibułowe łańcuchy, papierowe ptaszki, kwiatuszki i dzwoneczki panowały na choinkach. W dzisiejszych czasach, w naszym kraju każdy indywidualnie wybiera sobie datę ubierania choinki. Kiedyś wszyscy robili to w Wigilię. W niektórych krajach data ubierania bożonarodzeniowego drzewka jest dla wszystkich jednakowa, na przykład we Włoszech choinka jest ubierana 8 grudnia ze względu na święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzisiejszy świat wywołuje na nas wszystkich pośpiech. Przez zajmowanie się własnymi sprawami tracimy prawdziwego ducha świąt Bożego Narodzenia. Zajmujemy się pracą, przez co zostaje mało czasu na świętowanie. Dlatego chciałabym, abyście w tegoroczne święta zatrzymali się na chwilę i spędzili ten piękny czas razem z rodziną. We wspólnym gronie usiądźcie przy choince, pośpiewajcie kolędy i oczekujcie pierwszej gwiazdki na niebie. Niech mały Jezusek zagości w Waszych sercach. Wesołych świąt!