W epoce średniowiecza rozwinęły się dwa ciekawe style architektoniczne – romański i gotycki. Czym się charakteryzowały, i dlaczego do tej pory cieszą się tak dużą popularnością?
Styl Gotycki
Styl gotycki narodził się we Francji, jego nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Gotów, którzy żyli w średniowieczu. Gotyk charakteryzował się strzelistymi i wysokimi wieżami, ponieważ w tamtym okresie panowało przekonanie, że im wyższa budowla tym bliżej człowiek znajduje się Boga. Wielkie okna zdobione najpiękniejszymi witrażami jakie można było wykonać przyciągały dużą uwagę. Oprócz piękności tego stylu, gotyk charakteryzował się oryginalnością. Kościół wybudowany w tym stylu górował nad innymi budynkami z całej okolicy pod względem budownictwa. W stylu gotyckim budowano nie tylko kościoły lecz także ratusze i zamki, w których umieszczano rzeźby i obrazy, które miały za zadanie przedstawić człowieka takim jaki jest naprawdę.
Styl Romański
Styl romański – nazwa tego stylu wzięła się z rzymskiego słowa ,,Roma”, które oznaczało podporządkowanie się kościołowi. Styl romański charakteryzował się grubymi, masywnymi murami, zazwyczaj niskimi ale długimi. Okna w stylu romańskim budowano jako niewielkie otwory, w których nie było szyb. W tym stylu budowano budynki mieszkalne, ratusze i kościoły – budowle były budowane na planie krzyża, co również jest typową cechą tego stylu.
Co więc przykuwa uwagę turystów?
Myślę, że turystów najbardziej interesuje historia budynków, dlaczego jeden styl posiadał duże, ozdobne okna a drugi bardzo małe. Ale nie tylko dlatego. Obydwa style przyciągają uwagę ze względu na różnorodne funkcje jakie pełniły. Jedni ludzie interesują się zdobieniami i średniowiecznymi przekonaniami na temat wiary i tu najczęściej odwiedzają typowe budowle gotyckie, natomiast osoby, które są zainteresowane bitwami, zgłębiają architekturę budynków romańskich, które budowano w celach obronnych.
Najsłynniejsze budowle gotyckie w Polsce
Kościół Najświętszej Marii Panny w Gdańsku 2. Katedra na Wawelu, przebudowana w czasach Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego 3. Kościół Mariacki w Krakowie
Najsłynniejsze budowle romańskie w Polsce:1. Katedra w Poznaniu 2. Kościół benedyktynów w Tyńcu. 3. Kościół w Trzemesznie
Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedzieliście się, czym każdy z tych dwóch stylów się charakteryzuje.
Artykuł przygotowany we współpracy z e-wczasy.net.pl