stranger4337985_640.png

To był tylko zwykły wieczór w małym miasteczku w stanie Indiana. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział ,że ludziom udało się zbudzić coś, czego nie rozumieją, coś, nad czym nie są i nigdy nie będą w stanie panować.

Jak pewnie większość z was widzi w moich artykułach skupiam się głównie na tematyce seriali i tym razem znów przybywam z dość znanym serialem. Poznajcie “Stranger Things” czyli świetnie nakreślonym przez braci Dufferów uniwersum osadzonym w latach 80 poprzedniego wieku.

Stranger Things to serial uderzający w horror, science-fiction. Główna fabuła początkowo skupia się na losach trójki głównych bohaterów poszukujących przyjaciela, który zaginął w nieznanych okolicznościach, oraz na tajemniczej dziewczynce z charakterystycznym tatuażem na nadgarstku – z numerem 11. Więcej z  fabuły nie zdradzę, żeby nie psuć wam zabawy.

Często słyszałem opinie na temat serii mówiące, że powagi historii dodało by osadzenie w głównych rolach dorosłych  ale moim zdaniem aktualna kadra aktorska spisuje się niesamowicie co jeszcze bardziej dodaje magii światu przedstawionemu.

A jeżeli już temat świata przedstawionego został poruszony, to serdecznie polecam zwrócić uwagę na to z jaką uwagą został zrealizowany. W internecie krąży wiele artykułów i filmów pokazujących tego typu smaczki. Dopiero po głębszym zainteresowaniu się tematem widzimy, że każda scena jest bardzo przemyślana i dopracowana.

Historia skupia się na wielu różnych postaciach i wielu wątkach: od tajemnic okolicznego laboratorium poprzez poszukiwania kogoś, na kim nam zależy, a na walce dobra ze złem kończąc. Pojawia się też wiele sytuacji, które można podciągnąć pod zjawiska paranormalne. One również są zrealizowanie całkiem nieźle i zwykle zostają zgrabnie wytłumaczone w kolejnych odcinkach.

Choć rzadko się to zdarza oglądając odcinki ale tym razem nie byłem w stanie dopasować  tej fabuły do żadnego z bardzo dobrze nam znanych motywów fabularnych  typu : każda walka kończy się zwycięstwem dobra. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Sama problematyka serialu jest równie ciekawa jak wymienione powyżej przykłady. Spotkacie się tutaj z wieloma problemami nastolatków żyjących w tamtych czasach, a które są aktualne do dzisiaj np. brak akceptacji  czy agresja w stosunku do rówieśników.

A więc czy sam serial jest godzien polecenia? Opinii będzie tyle, ilu jest czytających, ja jednak szczerze zachęcam.