IMG_20190309_153519.jpg

Strajk rozpoczęty?

W niemal całej Polsce nauczyciele rozpoczęli strajk. Mimo iż na razie nie odczuwamy większego dyskomfortu, to w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie. Pedagodzy grożą zaostrzeniem strajku. Już są szkoły, gdzie niektóre lekcje się nie odbywają. W sondażu opublikowanym przez “Wyborczą” najwięcej szkół strajkuje w województwie łódzkim, choć konkurencja jest dość duża…

Gdzie jest spór?

Konflikt istnieje, można powiedzieć, na trzech płaszczyznach. Pomiędzy Ministerstwem Edukacji a Niezależnym Stowarzyszeniem Związków Zawodowych (NSZZ) Solidarność, Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycielami, którzy nie są zrzeszeni przez jedno z tych stowarzyszeń.

Główne postulaty

Nauczyciele domagają się m.in. wyższych pensji czy poprawienia warunków i godzin pracy. Powszechnie, niestety, nie wiadomo, ile czasu nauczyciele poświęcają w domu na np. ułożenie sprawdzianu czy ocenienie prac. Nikt się nad tym nie zastanawiał. Wiele osób twierdzi, iż nauczyciel właściwie nic nie robi poza szkołą dla uczniów i innych nauczycieli. Wygląda to tak, jakby nikt nie pomyślał, że pedagodzy organizują wiele wycieczek czy zajęć pozalekcyjnych i konkursów.

Wciąż są duże znaki zapytania przy organizacji testów ósmych klas. Na razie niewiele wiadomo…