1.jpg

Dnia 1 grudnia br. we wszystkich klasach I Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu odbyły się spotkania z pracownikiem poznańskiego Aquanetu, panią Agatą Podolską, w ramach akcji edukacyjnej „Plusk” zorganizowane przez panią Brygidę Kovacs.

Spotkania te odbywają się w naszej szkole już od kilku lat, a w ich trakcie dzieci zdobywają i poszerzają swoją wiedzę na temat wody i jej znaczenia dla życia na Ziemi.

Symbolem akcji „Plusk” jest bóbr i o tym zwierzątku pani Agata rozmawiała z dziećmi na początku zajęć. Bobry są pod ochroną, ponieważ jeszcze niedawno było ich w Polsce bardzo mało. W Wielkopolsce ich populację odtworzyli miłośnicy bobrów, wypuszczając na wolność gryzonie hodowane w niewoli. Zwierzęta te mieszkają w specjalnie budowanych przez siebie żeremiach, wyglądających z zewnątrz jak ułożone w stosy gałęzie oblepione błotem, jednak w środku znajduje się przestronna jama, do której prowadzą dwa wejścia (z dwóch stron) znajdujące się – dla bezpieczeństwa – pod wodą.

Bobry potrafią nurkować przez 15 minut. Są roślinożerne, żywią się korą drzew i liśćmi. Często można spotkać powalone drzewa, które stały się dla bobrów gabinetem dentystycznym – zwierzęta te (jak wszystkie gryzonie) muszą ścierać zęby, ponieważ rosną im one przez całe życie i wykorzystują w tym celu właśnie drzewa.

Następnie uczestnicy spotkań dowiedzieli się m.in. jakie jest znaczenie wody dla naszej planety i całego życia na niej, co może się stać, gdy tej wody zabraknie i dlaczego należy ją oszczędzać. Pierwszoklasiści usłyszeli również, iż bardzo dużo wody znajduje się w owocach i warzywach, a najwięcej w arbuzie oraz że najwięcej wody zużywamy do kąpieli i spłukiwania toalety.

Dzieci zdobyły także wiedzę na temat trzech stanów skupienia – woda występuje bowiem w trzech postaciach w zależności od temperatury (jako ciecz, ciało stałe – czyli lód i gaz – czyli para wodna).

Duże wrażenie zrobiły na słuchaczach liczby, mówiące o ilości wody na Ziemi – woda stanowi 71% powierzchni całej naszej planety, ale aż 96,54% z tej liczby to woda słona, niezdatna do picia. Tylko 3% wody to woda słodka – w jeziorach i rzekach, ale jej również nie można pić, ponieważ człowiek przez swoje nieodpowiedzialne działania zanieczyścił ją i, mimo ostrzeżeń, że niedługo może jej zabraknąć, wciąż to robi.

W Wielkopolsce, dzięki Aquanetowi, możemy pić wodę z kranu, która pobierana jest z Warty i poddawana następnie procesowi oczyszczania.

Nasze dzieci bardzo dużo wiedziały na poruszane tematy i z powodzeniem odpowiadały na zadawane przez panią pytania. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał od naszego gościa książeczkę z opisem wszystkiego, o czym była mowa podczas spotkania i z różnymi zadaniami do wykonania. Dzieci podziękowały pani za wizytę i bardzo ciekawe przedstawienie tego ważnego tematu.