Sowy to ciągle mało znane, tajemnicze i niezwykłe ptaki, żyjące w Polsce. Zamieszkiwują lasy i parki. Poniżej przedstawiam Wam co nieco o tych stworzeniach.

Duże sowy mają oczy wielkości ludzkich oczu. Jednak ich masa ciała jest oczywiście znacznie mniejsza, bo wynosi od 3 do 7 kg. U niektórych sów masa oczu stanowi nawet 5% masy ciała. Przenosząc te proporcje na człowieka, który waży 80 kg otrzymalibyśmy oczy o masie 2 kg każde. Standardowo ludzkie oko waży około 7,5 grama. Kontynuując temat sowich oczu, zwierzęta te posiadają oczy tunelowe. Oznacza to, że potrafią przybliżyć sobie obraz niczym człowiek lornetką.

 

 

CZY SOWY MAJĄ USZY ???

Odpowiedź jest bardzo prosta. Około 44% wszystkich gatunków sów na świecie posiada na głowie tak zwane „fałszywe uszy”. Takie wystające kępki piór nie mają nic jednak wspólnego ze słuchem. Za ich pomocą sowy mogą wyrażać swoje emocje i nastroje.

 SOWY – LOTNICY

Sowy mają szerokie, zaokrąglone skrzydła. U gatunków polujących z ukrycia, w gęstych lasach, jak u włochatki czy sóweczki, skrzydła są krótsze. Mechanika lotu sowy przyciąga od lat uwagę konstruktorów lotniczych. Gdyby udało im się skopiować budową ich skrzydła, samoloty latałyby dużo ciszej, a ponadto można by wyciszyć pracę wielu innych urządzeń, na przykład siłowni wiatrowych i zwykłych wentylatorów.