słodycze.jpg

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się otyłe osoby, którą dużą grupę stanowią dzieci. Chociaż nie wszyscy wiedzą, że słodycze tak jak alkohol czy papierosy również uzależniają.

Przysłowie mówi ,,Łatwe jak odebranie dziecku cukierka”. Ale czy ktokolwiek  próbował zabrać słodycze uzależnionym dzieciom, bo to naprawdę stanowi poważne wyzwanie. Takie maluchy, za słodycze mogą oddać swoją ulubioną zabawkę, czy inną cenną dla siebie rzecz. Duża ilość cukru wpływa szkodliwie nie tylko na zęby, kości, czy też masę ciała, ale także powoduje wiele innych szkód w naszym organizmie. Przede wszystkim uszkadza układ odpornościowy, zaburza równowagę minerałów ,a co jest ważne w przypadku dzieci – zaburza koncentrację, powoduje zdenerwowanie, rozkapryszenie. Co jeszcze każdy rodzic powinien wiedzieć? Mianowicie, cukier przyczynia się do senności i zmniejszonej aktywności fizycznej oraz skutkuje zanikiem apetytu, który prowadzi do nadwagi, ponieważ dzieci nie chcą, i nie jedzą nic oprócz słodkości.
Zastrzeżenia mają także m.in. kardiolodzy, powołujący się na oceny stanu zdrowia oraz diagnozę świadomości ryzyka chorób układu krążenia. Siedzący tryb życia oraz dieta bogata w cukry – główni winni problemów ze zdrowiem – to zdaje się wymiar naszych czasów i domena coraz młodszych. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna wspomagają prawidłowy rozwój, zwiększają sprawność i wobec tego warto jak najwcześniej zwracać uwagę na kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych dzieci. Istotne jest jednak, byśmy bezwarunkowo nie osądzali cukrów i podejrzliwie nie wykluczali wszystkich słodkich produktów z diety, bowiem cukier pojawia się w kuchni w wielu postaciach.  Ważne jest ,aby zadbać o dobro swoich pociech, lecz przecież z dania na dzień nie można natychmiast odstawić słodyczy, ponieważ jest to ogromny szok dla organizmu, który może prowadzić nawet do cukrzycy. Należy zabrać swoją pociechę do dietetyka, aby pomógł rozwiązać ten problem i stopniowo usuwać słodycze z diety.
Watro, jednak pamiętać, by podawać je w odpowiednich ilościach i postaci, bo słodkie słodkiemu nie jest równe.
Więc dla dobra dzieci, czasami warto im odmówić i nie dać cukierka, bo później mogą bardzo żałować  skutków takiej diety.