2718535a.jpg

Akcja “Jabłko czy cytryna”

21 marca 2017 r. w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie PSP 15 w Radomiu  wraz z policjantami z KMP i KWP w Radomiu rozpoczęli akcję „Jabłko – cytryna” pod hasłem: „SŁODKO – KWAŚNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY”. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez zwracanie uwagi na przekroczenie prędkości, szczególnie w miejscu, gdzie znajduje się szkoła.
Kontrolowani kierowcy, którzy zostali zatrzymani za przekroczenie dozwolonej prędkości 50 km/h, byli przez naszych uczniów częstowani cytryną. Natomiast ci, którzy jechali prawidłowo oraz mieli zapięte pasy, częstowani byli słodkimi jabłkami. Kierowcy bardzo chętnie rozmawiali z dziećmi. Ukarani obiecali poprawę i postanowili zwracać większą uwagę na dozwoloną prędkość. Jadący prawidłowo przyznawali, że zawsze starają się nie przekraczać dozwolonej prędkości. Jeden z kierowców pochwalił się, że przez prawie 40 lat jazdy nigdy nie został ukarany mandatem! Dostał od naszych dzieci brawa!
Wybór miejsca inauguracji akcji nie był przypadkowy. Droga krajowa nr 7 jest niezwykle ruchliwa i użytkowana przez kierowców z całej Polski.  Zatrzymywani byli między innymi kierowcy z Kielc, Krakowa, Warszawy. Propagowanie bezpiecznej jazdy, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, właściwe zachowanie na drodze w rejonie szkół  i przejść dla pieszych – to nasze priorytety w edukacji najmłodszych.  Mamy nadzieję, że akcja zmobilizuje kierowców do właściwego zachowania się na drogach i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa.
Nasza placówka od wielu lat uczestniczy w różnego rodzaju akcjach zwiększających ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Uczestniczymy w różnorodnych przedsięwzięciach propagujących bezpieczne zachowania. Uczymy uczniów oraz dorosłych jak być świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu BRD dzielimy się z innymi, nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Relacje z realizowanych w szkole akcji zamieszczamy na stronach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Od wielu lat organizujemy cykliczną imprezę „Akademia ruchu drogowego”. Bierzemy udział w konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie  „Droga i Bezpieczeństwo”. Kampania ta w szczególny sposób zwraca uwagę dzieci i młodzieży na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach i uczy odpowiedzialności. Systematycznie organizujemy dyskusje, debaty, akademie i  apele.
Nasi uczniowie są laureatami ogólnopolskich konkursów, m.in. „Ratujemy i uczymy ratować”. Ich wiedza  i wyrobione nawyki z zakresu udzielania pierwszej pomocy zostały docenione przez samego pomysłodawcę  konkursu Jurka Owsiaka.  Uczyliśmy dorosłych jak ratować nie tylko w szkole, ale w miejscach użyteczności publicznej, np.: na radomskim dworcu.
Zostaliśmy docenieni przez Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nasza szkoła znalazła się w gronie wyróżnionych za zasługi i zaangażowanie w działania na rzecz poprawy  bezpieczeństwa  ruchu drogowego w województwie mazowieckim. Uhonorowani jesteśmy za ponadprzeciętne wdrażanie wychowania komunikacyjnego w szkole oraz inicjowanie wydarzeń BRD integrujących środowiska lokalne. Podczas uroczystej Gali Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w radomskiej Resursie Obywatelskiej Marszałek województwa mazowieckiego – p. Adam Struzik podziękował nam  za zaangażowanie na rzecz profilaktyki BRD.
Dzięki działaniom profilaktycznym przyczyniamy się do kształtowania świadomych użytkowników ruchu drogowego, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.