whitered1850507_960_720.jpg

To czwarty i ostatni artykuł z serii “Śladami Powstańców” z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zanim przyjdzie czas na podsumowanie, to jeszcze jedna, i zarazem ostatnia, historia jednego z powstańców, również dowódcy.

Historia gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego

Urodził się on 25 października 1867 roku w Garbowie w woj. świętokrzyskim. Zmarł 26 października 1937 w Batorowie w woj. wielkopolskim. Na świat przyszedł koło Sandomierza w rodzinie Romana Muśnickiego, właściciela Garbowa. Jego młodszy brat, Konstanty, także był wojskowym.

Dnia 6 stycznia 1919 roku Dowbor-Muśnicki został wezwany przed oblicze NRL (Naczelnej Rady Ludowej), która poinformowała go o nominacji na nowego przywódcę Powstania Wielkopolskiego. Muśnicki udał się najpierw do Warszawy. Po rozmowie z Józefem Piłsudskim, który potwierdził nominację, pojechał do Poznania. Dotarł tam 8 stycznia. Formalnie stanowisko dowódcy przejął od mjr Stanisława Taczaka 16 stycznia 1919 roku. Łącznie otrzymał 22 medale, ordery i odznaczenia, m.in. za jego poglądy nie otrzymał żadnego odznaczenia za swojego życia.

“Śladami Powstańców” – podsumowanie

Cieszę się, że udało mi się przybliżyć historię aż czterech żołnierzy, bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Gdyby nie oni, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy Wielkopolan, możliwe, że bylibyśmy częścią Niemiec.

Przypomnijmy krótko:

Leon Prauziński – Wielkopolanin, malarz i autor serii dwunastu batalistycznych obrazów przedstawiających fragmenty powstania.

Franciszek Ratajczak – Wielkopolanin, pierwsza ofiara Powstania Wielkopolskiego. Zmarł na skutek obrażeń zadanych podczas ostrzału.

Major Stanisław Taczak – Wielkopolanin, I przywódca powstania.

Generał Józef Dowbor-Muśnicki – Świętokrzyżca, II przywódca Powstania Wielkopolskiego, potem Armii Wielkopolska i Frontu Wielkopolskiego.

Ignacy Jan Paderewski – wybitny polski kompozytor. Światowej klasy pianista. Działacz niepodległościowy i mąż stanu. 26 grudnia 1918r. z balkonu słynnego hotelu Bazar przy placu Wolności (dawniej wilhelmowskim) wygłosił przemowę mobilizacyjną.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/bia%C5%82o-czerwone-polska-flaga-polski-1850507/