Globalne ocieplenie to podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów, jednoczesne ochłodzenie stratosfery oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości wynikające z zaburzenia równowagi radiacyjnej Ziemi.

Najważniejsze skutki globalnego ocieplenia mogą być katastrofalne:

– Nastąpi całkowite stopnienie lodów Arktyki, które odbijają znaczną ilość promieniowania słonecznego. Ich stopnienie spowoduje nagrzewanie się wód Oceanu Arktycznego. Tym samym przyspieszy się ocieplanie klimatu. Zagrożona będzie fauna i flora tego obszaru, niedźwiedzie polarne wyginą, ponieważ nie będzie kier lodu, na których łowią foki i przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia.

-Dojdzie do rozpadu i stopnienie znacznej części pokryw lądolodów Antarktydy i Grenlandii, co spowoduje podniesienie się poziomu mórz i oceanów o wiele metrów. Zostaną zalane nadmorskie obszary o dużej koncentracji ludności. Wywoła to masowe migracje ludności na inne obszary i będzie zarzewiem niepokojów społecznych lun konfliktów zbrojnych.

-Zanikną lodowce górskie, ,mające szczególne znaczenie dla dostarczania wody pitnej ludności zamieszkującej Andy i Himalaje. Doprowadzi to do zmniejszenia przepływu lub zaniku wielkich rzek świata, które są obecnie źródłem wody dla rolnictwa. Problemem będzie działanie hydroelektrowni, gdyż zbyt niski poziom wód uniemożliwi ich energetyczne wykorzystanie. Zanikną też popularne nartostrady, które przez alpejskie lodowce.

-Rozmarzanie wieloletniej zmarzliny spowoduje zniszczenie lub uszkodzenie infrastruktury. Budynki i drogi zapadną się w grząskim podłożu. Szczególnie zagrożone będą ropociągi i gazociągi transportujące surowce energetyczne z obszaru Syberii. Z powstałych na olbrzymich obszarach bagien i mokradeł będzie się uwalniał metan, przyspieszając procesy ocieplania klimatu.

– Duża ilość cieplejszej wody może doprowadzić do zmiany cyrkulacji oceanicznej, a także osłabienia lub zaniku Prądu Zatokowego, który ogrzewa nasz kontynent. Przyniesie to obniżenie temperatury w Europie, a klimat na tym kontynencie upodobni się do tego, jaki ma współcześnie półwysep Labrador.

– Wyższe temperatury spowodują, że 1/3 powierzchni naszej planety będzie do końca stulecia pustynią. Pojawiające się nowe obszary głodu spowodują migracje wielu milionów ludzi w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

– Pojawią się olbrzymie pożary niszczące wielkie połacie całych krajów – trudno je będzie ugasić, ponieważ na wyschniętych obszarach będzie brakowało wody.

– Wzrost temperatury spowoduje rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych na wyższych szerokościach geograficznych, np. malaria zacznie się panoszyć na kontynencie europejskim.

Właśnie tu nasuwa się pytanie : co my możemy z tym zrobić? Aby zapobiec globalnemu ociepleniu  można:

– ograniczyć wycinkę lasów i sadzić nowe drzewa na dużą skalę

– wprowadzać alternatywne źródła energii wykorzystujące zasoby odnawialne

– zastosować nowe technologie w przemyśle np. filtry absorbujące dwutlenek węgla

– oszczędnie gospodarować energią przez indywidualnych odbiorców, dzięki zwiększeniu świadomości ekologicznej

A więc nie wszystko jeszcze stracone!