20160120_055111.jpg

„Gdy skutecznie używamy własnych rąk, nasze serca najbardziej przepełnione są pokojem”
(Akir Yoshizawa mistrz origami, poeta, bajarz)

Origami to bardzo stara sztuka składania papieru. Jest ważną częścią tradycji i kultury w Japonii do dzisiaj. W tym kraju dzieci już w przedszkolach składają tradycyjne formy papierowe. Słowo origami jest słowem japońskim, oznacza „zginać papier”.

Obecnie składanie papieru traktowane jest jako przyjemne hobby nie tylko w Japonii. To ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, świetna zabawa i jedna z form wspierania kształcenia. Miłośnicy sztuki składania papieru w naszym kraju mają swoją organizację – Polskie Centrum Origami (www.origami.org.pl), które od ponad 15 lat upowszechnia sztukę składania papieru. Stowarzyszenie, korzystając z doświadczenia i pasji swoich członków dzieli się wiedzą na temat orgiami, inspiracjami, pomysłami.

Origami jest świetnym sposobem miłego i pożytecznego spędzania czasu w rodzinie. Wykonane wspólnie prace mogą być dekoracją pokoju dziecka, prezentem dla bliskiej osoby, kukiełkami w domowym teatrzyku, zabawkami czy niespodziankami dla innych.

Dużą zaletą origami jest również to, że rozwija wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, fantazję, wrażliwość artystyczną, motorykę ręki oraz koncentrację. Zabawy z origami dają dzieciom wiele radości i satysfakcji, ponieważ są łatwe do wykonania i szybko dają poczucie sukcesu. Na rynku wydawniczym jest wiele książek wprowadzających w świat origami (książki Doroty Dziamskiej, „Księga Origami. Każde dziecko to potrafi”, „Origami. Zginaj, składaj, baw się”, „Origami dla przedszkolaków”, „Składam origami proste” i wiele innych).

W naszej szkole już od lat działa uczniowski klub miłośników orgiami. Na cotygodniowych spotkaniach członkowie klubu poznają różne, coraz trudniejsze  techniki składania papieru. Uczniowie tworzą piękne, kolorowe baśniowe światy, składając jedynie zwykłe kartki papieru. Czasem tylko domalują jakieś oko flamastrem albo coś skleją.