51041746_2308035322849878_3594594611198164992_n.jpg
Szymon Kacprzak podczas zadawania pytania Pani profesor D. Januszkiewicz-Lewandowskiej

W poniedziałek, 28 stycznia, klasa 5 A, po raz kolejny wyruszyła do Centrum Kongresowo – Dydaktycznego, by wziąć udział w comiesięcznych wykładach, odbywających się w ramach projektu „Mały Medyk”.

Tym razem swój wykład zaprezentowały Anna Jaśkowiak i Zosia Malak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu. Przedstawiły one młodym słuchaczom charakterystykę chomików, małych gryzoni, które na co dzień goszczą w niejednym domu. Dzięki dziewczynkom, pasjonatkom tych małych stworzonek, poznaliśmy codzienne zwyczaje chomików, dowiedzieliśmy, jak założyć i dbać o hodowlę chomika w naszych domach. Na koniec młode wykładowczynie ze SP Nr 1 w Poznaniu zaprezentowały chomika europejskiego, występującego również w Polsce, niestety, wpisanego na listę gatunków zagrożonych. Całość dopełniło przedstawienie działań Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra i Nowego Zoo w Poznaniu, mających na celu próbę odtworzenia populacji chomika europejskiego w Polsce.

Drugi wykład, na temat: „Jacy jesteśmy – podobni czy różni?” wygłosiła Pani prof. dr hab. n. med. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska. Młodzi studenci Uniwersytetu Dziecięcego wysłuchali go z wypiekami na twarzach!

Podczas wykładu Pani profesor próbowała udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na temat tego, jacy są ludzie – różni czy do siebie podobni? Czy każdy z nas ma genetycznego bliźniaka i jaka przyszłość czeka nas, ludzi XXI wieku? Podczas wykładu Pani profesor  poruszyła ciekawy problem klonowania, regeneracji komórek oraz przeszczepów różnych narządów. Podobne cechy ludzkie pomagają nam ratować zdrowie, czego doskonałym przykładem może być chociażby przeszczep szpiku kostnego; różnice – pozwalają nam zachować indywidualizm, sprawiają, że jesteśmy niepowtarzalni. “Różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody”. Te słowa Pani profesor na długo pozostaną w naszych głowach. To właśnie różnice, indywidualizm, wyjątkowość każdego z nas pozwala nam na zdobywanie najwyższych górskich szczytów, łamanie utartych schematów i stereotypów, sięganie tam, gdzie jeszcze nikogo nie było… na życie i doświadczanie!