background2937873__480.jpg

W Polsce święta obchodzone są w szczególny sposób. Posiadamy wiele tradycji i zwyczajów, pielęgnowanych od najmłodszych lat. Jest to dla nas szczególny czas, który skłania do refleksji. Często zastanawia mnie, jak święta spędzają mieszkańcy innych krajów? Dziś przedstawię jak celebrują je Anglicy.

Jedzenie.
W Polsce popularnymi daniami świątecznymi są: karp, barszcz z uszkami, zupa grzybowa, pierogi, ryby, kompot z suszu. W Anglii popularny jest nadziewany indyk. Czasem jego pieczenie trwa nawet 5 godzin.

Tradycja.
Szczególnym elementem polskiej tradycji jest dzielenie się opłatkiem. Anglicy posiadają “Christmas Crackets”. Są to duże, papierowe cukierki. Kiedy dwie osoby je rozerwą, z pudełka wypada mały prezent. Często jest to papierowy kapelusik lub karteczka z wróżbą.

Najważniejszy dzień
W Polsce najważniejszym dniem jest 24 grudnia czyli Wigilia. Świętujemy wtedy, spotykając się z rodziną przy wigilijnym stole. Dla Brytyjczyków jest to normalny dzień pracy. Najważniejszy jest dla nich 25 grudnia.

Świąteczny deser.
Nasze świąteczne ciasta to makowiec, sernik i piernik. W Anglii bardzo popularny jest “Christmas Pudding”, to ciemne ciasto z bakaliami. “Mince pies” to małe babeczki składające się głównie z rodzynek, które są niemal tak popularne jak “Christma Pudding”.

Prezenty.
W Polsce prezenty kładziemy pod choinką. W Anglii podarunki przynosi Mikołaj, a  znaleźć je można w specjalnie przygotowanych skarpetach. Są one zawieszone na kominku.

Uważam, że święta w Anglii są spędzane równie ciekawie jak nasze. Mają oni swoje tradycje i zwyczaje. Są one nieco inne od naszych, ale na pewno nie są gorsze.