Jan Cybis to był niewątpliwie człowiek z pasją – porzucił karierę prawniczą by robić to co kochał najbardziej-malować. W dniu 4 kwietnia 2017 uczniowie klasy pierwszej technikum Zespołu Szkól im. Jana Pawła II odwiedzili Galerię Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Mieli okazję podziwiać dzieła tego wybitnego artysty i pedagoga.

To nasza forma włączenia się w uroczystość obchodów Roku Jana Cybisa który został ustanowiony przez Sejmik Województwa Opolskiego- w 120 rocznicę urodzin malarza. To doskonała okazja do lepszego poznania działalności twórczej tej wybitnej postaci związanej z regionem opolskim.

Młodzież dowiedziała się że Jan Cybis studiował we Wrocławiu i w Krakowie, a wraz z kolegami z krakowskiej akademii, współtworzył grupę artystyczną kapistów – studentów Pankiewicza, którzy powołali „Komitet Paryski” i wyjechali do Paryża by kontynuować naukę malarstwa.

W okresie powojennym odnosił już sukcesy europejskie – wystawiał swoje prace na wielu wystawach w Europie i Ameryce, został też laureatem prestiżowej nagrody Guggenheima. Po jego śmierci, w roku 1972, Związek Polskich Artystów Plastyków ustanowił nagrodę jego imienia, która dziś jest najważniejszą nagrodą za wybitne osiągnięcia w malarstwie przyznawana w Polsce. Muzeum Śląska Opolskiego posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa.

Zachęcamy do zwiedzania!