P1040701.JPG

Dnia 20 czerwca 2016 w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie odbył się Dzień Projektów. Każda klasa miała przygotować prezentację wybranego polskiego miasta. Nasza klasa, I B, wybrała Toruń – rodzinną miejscowość Mikołaja Kopernika. W przygotowaniach brała udział cała klasa. Każdy został przydzielony do innego zadania. Kiedy przyszedł czas na prezentację, zabrakło nawet nam czasu na pokazanie wszystkiego! O godzinie 9:00 uczniowie zaczęli oglądać występy innych.

Pierwszą klasę, jak i resztę, przywitali Michał Jaworski i Justyna Hebda. Następnie przyszedł czas na uzupełnienie wiedzy na temat Torunia za pomocą gazetki przygotowanej przez Kamila Baszyńskiego i Filipa Bagińskiego. Jeden z chłopców wyszedł na środek i opowiadał, np. o tym co warto obejrzeć w Toruniu. By nie zanudzać widzów, przygotowaliśmy kilka konkursów. Każdy zwycięzca otrzymał słodki upominek. Pakowaniem pierniczków zajęła się Julka Muta i Julka Krawczuk. Po wykreślankach Maćka Jaszczyszyna i Mateusza Kuczyńskiego , które cieszyły się wielką popularnością, uczniowie mieli okazję rozwiązać rebusy. Mogli się spotkać z hasłami takimi jak: piernik, Wisła czy Krzyżacy. Za przygotowanie ich odpowiedzialne była Zuzia Szymczyk, Emila Dec, Kinga Bar, Agata Kościukiewicz. Potem postanowiliśmy przedstawić toruńskich odkrywców. Wykorzystaliśmy do tego prezentację multimedialną Natalii Jastrzębskiej i Kamila Kmity. Można się było dowiedzieć więcej na temat przeszłości Torunia, jak i historii co poniektórych mieszkańców tego miasta. Kolejnym punktem planu była krzyżówka. Hasła dotyczyły historii, astronomii oraz kulturoznawstwa . Przygotowaniem tego zajęła się Agata Kościukiewicz. By przybliżyć osobę Mikołaja Kopernika, wszystkim uczestnikom zaprezentowaliśmy awatar Voki, który opowiedział trochę na temat życia astronoma i jego osiągnięć. Odpowiedzialny za to był Paweł Mazur. Nasi koledzy – Kamil Kalemba i Kuba Wróbel, przygotowali krótki film, ukazujący piękno Torunia. Ukazane zdjęcia, np. pomnika Mikołaja Kopernika, przybliżyły nam wygląd tego miasta. Na koniec każdy uczestnik miał okazję wyrazić swoją opinię. Julka Chmiel oraz Kuba Kramarczyk przygotowali gwiazdki i dwa pudełka, na których było napisanie: „Podoba mi się” oraz „Nie podoba mi się”. Zadaniem widzów było wrzucenie gwiazdy w wybranego pojemnika. Po podliczeniu głosów, okazało się, że stu ośmiu uczniów było zadowolonych, a dwudziestu dziewięciu nie. Każda prezentacja trwała około 15 minut. Cała impreza skończyła się o godzinie 12:00.

Poprosiłam Maćka Jaszyczyszyna – jednego z uczniów klasy I B- o wyrażenie opinii na temat tego wydarzenia.  Zdaniem Maćka: „Było to ciekawe przeżycie. Podobało mi się to, że każdy miał okazję się wykazać, ponieważ zadania zostały rozdzielone pomiędzy wszystkich uczniów. Myślę, że chętnie wezmę udział w następnym roku.”.