Andrzejki

Andrzejki

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, Zdzieszowice

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada.
Są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Do andrzejkowych wróżb należą wylewanie wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia, ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów, ta osoba której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza zawrzeć związek małżeński.

Most westchnień

Most westchnień

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, Zdzieszowice

Most Westchnień to najbardziej znany most w Wenecji. Został on zaprojektowany przez Antoniego Contino, zaś budowę ukończono w 1614 roku.
Most łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem więzienia. Wewnątrz znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze. Celem zbudowania mostu było umożliwienie połączenia pomiędzy więzieniem a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do cel, gdzie mieli odsiedzieć swój wyrok.
Swoją sławę zawdzięcza pisarzom. Według nich, przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknie wzdychać (stąd nazwa mostu) do swych ukochanych pozostających na wolności i do ,,wolnego świata”, który widzieli ostatni raz przed odbyciem kary, niektórzy w ogóle ostatni raz w życiu.

Kanał Limski

Kanał Limski

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, Zdzieszowice

Kanał Limski to wcinająca się w ląd na przeszło 9 km zatoka. Stanowi ona przedłużenie rzeki Pazinčica i znajduje się ona w zachodniej części Istrii. Kanał ten powstał w wyniku działalności erozyjnej rzeki.
Oprócz walorów turystycznych region ten stanowi także ważny ośrodek hodowli małż i ostryg.
Kanał można także obserwować z licznych punktów widokowych jakie znajdują się na okolicznej drodze.