Serwis internetowy YouTube utworzony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima aktywowany został 14 lutego 2005. Była to pierwsza, pierwotna wersja tej strony, która przez kolejne miesiące była konsekwentnie ulepszana. Czas działał na korzyść witryny, ponieważ już po kilku miesiącach jej popularność stopniowo wzrastała.
Strona przykuła również uwagę różnych inwestorów m.in. Sequoia Capital, która zainwestowała w YouTube 3,5 miliona dolarów amerykańskich. W 2006 roku witryna youtube.com była już jedną z najszybciej rozwijających się i zdobywających popularność stron internetowych na świecie. 13 listopada YouTube zakupiony został przez firmę Google. Obecnie jest to jeden z największych serwisów społecznościowych na świecie, dzięki któremu każdy z nas może udostępnić film video oraz muzykę.
Szata graficzna serwisu jest nowoczesna. Właściwie eksponowane są główne elementy strony. W górnej części znajduje się wyszukiwarka. Środkową część stanowią proponowane nam filmy, polecane kanały oraz sekcje: muzyka, gry, sport ,filmy oraz „Popularne w…” – w miejscu kropek znajduje się nazwa kraju, z którego obecnie przeglądamy witrynę, w naszym przypadku jest to Polska. U góry znajdują się również dwie zakładki: „Co obejrzeć” oraz „Muzyka”. Pierwsza zakładka daje nam możliwości opisane powyżej, druga zaś zawiera m.in. najpopularniejsze piosenki według gatunku. W lewym górnym rogu ukazuje nam się logo charakterystyczne dla YouTube, poniżej logo znajdziemy „Najlepsze w YouTube’, czyli wyżej wymienione zakładki. Prawy, górny róg strony to dwa znaczniki „Prześlij” oraz „Zaloguj się”. Po przejściu w dowolny film z prawej strony możemy dostrzec proponowane nam filmy o tematyce podobnej do filmiku, który właśnie oglądamy. Pod wideo znajduje się liczba wyświetleń filmu, avatar kanału oraz nazwa użytkownika, który je udostępnił, data publikacji, kategoria, licencja oraz komentarze innych użytkowników. Końcowa, dolna część strony zawiera możliwość wyboru języka, kraju, włączenia i wyłączenia trybu bezpiecznego, historii przeglądania witryny oraz zakładkę „pomoc”, o której wspomnę poniżej w akapicie dotyczącym praw autorskich. Rozmieszczenie poszczególnych elementów jest atrakcyjne, nie sprawiające problemów w przeglądaniu witryny przez odbiorcę.
Kolorystyka YouTube jest prosta i estetyczna. Dwa dominujące kolory to czerwień, czerń oraz biel, które stanowią również kolory logo, dlatego też nie są one przypadkowe. Tytuły filmów zamieszczonych na stronie głównej oraz po wpisaniu danej frazy w wyszukiwarkę i przedstawieniu nam listy wyszukanych filmów są koloru błękitnego. Znacznie ułatwia nam to odróżnienie i odnalezienie poszczególnych elementów.
Interfejs serwisu dostępny jest w 42 państwach i 54 językach na całym świecie. Języki dostępne na YouTube to m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, japoński, rosyjski, arabski a nawet hebrajski oraz brazylijska odmiana języka portugalskiego! Przeglądanie witryny w języku polskim dostępne jest od 19 czerwca 2007 roku.
Serwis udostępnia również zakładki stron dotyczące praw autorskich, bezpieczeństwa, informacji odnośnie reklam, programistów. Wszystkie niezbędne informacje odnośnie witryny można znaleźć dzięki skorzystaniu z „pomocy”, o której wspomniałem we wcześniejszych akapitach. Stanowią one ogromne kompendium wiedzy przeznaczone dla użytkowników strony. Tematyka praw autorskich jest niezwykle skomplikowana. Stanowi to duże utrudnienie dla użytkowników. Duża ilość odnośników, dodatkowych zakładek nie ułatwia nam dotarcia do sedna problemu. Na przykład : Udostępniliśmy na stronie treści w postaci filmu, który został usunięty z przyczyn naruszenia praw autorskich. Zweryfikowanie powodu usunięcia może być czasochłonne, a odnalezienie się w ogromnej ilości zakładek nie ułatwia nam zadania.
Serwis udostępnia nam funkcje oglądania filmów w rozdzielczości nawet 1080p oraz dźwięku stereo. Jest to bardzo dobra jakość pozwalająca nam oglądać filmy w rozdzielczości HD. Baza portalu oparta została na silniku HTML. YouTube obecnie testuje technologię HTML 5, która pozwala na oglądanie filmów bez konieczności instalowania wtyczki Adobe Flash Player lub innej.
Kanał YouTube dla zarejestrowanego już użytkownika to przyjemne środowisko internetowe, zapewniające szybki dostęp do udostępnionych przez nas treści oraz udzielonych przez nas subskrypcji. W przypadku chęci udostępnienia albumu muzycznego lub serii filmów możemy utworzyć playlisty, które dają nam szansę na zgromadzenie materiału w jednym miejscu oraz ułatwiają dostęp filmików dla widzów. YouTube udostępnia nam również opcję ustawienia własnej oprawy graficznej kanału, możliwość dyskusji z widzami oraz zarządzania filmami na kanale (dodawanie tagów, zmiana tytułu, opisu, odnośników). Wraz ze wzrostem liczby subskrypcji naszego kanału wzrasta ilość odbiorców, a nasza twórczość rozprzestrzenia się coraz bardziej. Brakuje wyłącznie opcji czatu i możliwości tworzenia grupy znajomych, z którymi moglibyśmy prowadzić rozmowy prywatne.
Ciekawostką jest to, że YouTube odwiedza miesięcznie ponad miliard unikalnych użytkowników. Każdego miesiąca użytkownicy spędzają ponad 6 miliardów godzin na oglądaniu filmów w YouTube. Co minutę do YouTube trafia 100 godzin filmów. Dzięki uzyskiwaniu danej liczby subskrypcji i wyświetleń można zarobić pieniądze, a stawki są wyznaczane przez serwis. 23 kwietnia 2005r. opublikowane zostało pierwsze video pt. „ Me me at the zoo”. Najpopularniejszym, prywatnym kanałem na YouTube jest „PewDiePie” – 30,91 mln subskrypcji, a najczęściej odtworzonym filmem na portalu jest teledysk do piosenki „Gangnam Style” – PSY i stanowi ponad 2 229 082 326 wyświetleń (statystyka z dnia 3.02.2015r)
„Vloger” oraz „Youtuber” to hasła powstałe właśnie dzięki temu serwisowi. Oznaczają one osoby publikujące m.in. gameplaye z gier, krótkich, lub dłuższych filmików poruszających różnorodne tematy np. w celu humorystycznym (są to tzw. Vlogi)
Idea serwisów internetowych, na których każdy z nas może udostępnić swoje treści zrewolucjonizowała epokę internetu. Jest to zamysł, który towarzyszył również tak potężnie rozbudowanym witrynom jak Facebook lub Twitter. Społeczność może przedstawić światu swoje poglądy, umiejętności, kształtować swój wizerunek, nabywać nowe znajomości i budować swoją grupę odbiorców. Niebagatelna i przełomowa idea YouTube’a przyniosła właścicielom ogromny zysk. Współcześnie wiele firm reklamuje się właśnie na tym serwisie, ponieważ strona ta udostępnia również reklamy przed oglądanym przez nas wideo na kanale o sporej ilości subskrypcji. Daje to możliwość promowania swojej działalności na kanale innych użytkowników i trafiania reklam do różnych grup odbiorców np. do młodzieży. Natłok informacji niesie ze sobą również skutki uboczne. Zanika prywatność, do sieci przeniknąć mogą niepożądane treści lub przedawnione informacje. YouTube jest niesamowicie dobrze zorganizowanym serwisem internetowym, ciężko jest doszukać się w nim wad. Firma Google doskonale zadbała o każdy element składający się na sukces owej witryny. Powstało wiele różnych witryn działających na podobnej zasadzie np. dailymotion.com, wrzuta.pl, break.com, mega video.com, mimo to YouTube jest nadal bezkonkurencyjny, a jego popularność ciągle wzrasta.
Poniżej pierwszy film zamieszczony na YouTube.
Komentarze ( )