Co się dzieje w naszym organizmie podczas stresu?
          Stres towarzyszy nam przez całe życie. Stresujemy się, gdy napotykamy jakieś przeszkody lub niebezpieczeństwa, gdy my lub ktoś z naszych bliskich ma kłopoty, np. ze zdrowiem lub w pracy. Każda nowa sytuacja w naszym życiu – negatywna lub pozytywna – może stać się przyczyną stresu.
           Mało kto zdaje sobie sprawę,że mechanizmy chemiczne stresu uruchamiają się za każdym razem nawet wtedy, gdy jesteśmy tylko zmęczeni, zmartwieni, niewyspani oraz gdy się złościmy i denerwujemy. W stanie napięcia w organizmie wydzielają się duże ilości adrenaliny i kortyzolu. Są to hormony, które powodują podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i wydzielanie dużej ilości glukozy, co sprawia, że uwalniają się wówczas dodatkowe ilości insuliny. W osoczu krwi pojawiają się duże ilości kwasów tłuszczowych, trójglicerydów oraz cholesterolu. We krwi zwiększa się ilość tlenu i jednocześnie zmniejsza się zawartość dwutlenku węgla. Jak widać stres zaburza chemiczną równowagę organizmu. Nie pozostaje to bez wpływu na jego funkcjonowanie. Pojedyncza sytuacja stresowa może np. wywołać przyspieszenie bicia serca lub zwiększyć napływ krwi do mózgu i mięśni. Umysł staje się wtedy jaśniejszy i lepiej przygotowany do działania, a człowiek porusza się energiczniej i szybciej, ponieważ w każdej chwili może odczuć potrzebę ucieczki z miejsca, w którym odczuwa stres.
           Krótkotrwały stres można łatwo i szybko odreagować, natomiast sytuacje stresowe trwające dłuższy czas mogą wywołać apatię, niepokój, niezdolność do skutecznego działania, a nawet do wielu przykrych chorób lub dolegliwości, np. cukrzycy, zmniejszenia gęstości kości, zaburzeń psychicznych czy różnorodnych infekcji.
           Jednak stres może także mieć pozytywny wpływ na organizm – jest jego siłą napędową oraz prowadzi do uwolnienia energii niezbędnej do podejmowania trudnych wyzwań. Pewien optymalny poziom stresu jest niezbędny do efektywnego funkcjonowania człowieka. Zbyt niski poziom stresu powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie. Zbyt wysoki – napięcie, trudności z koncentracją, lęk i zamęt w głowie, fizyczne zmęczenie, zwolnienie refleksu. Pozytywny stres pozwala działać szybciej i robić to , czego bez stresu nie udałoby się dokonać.