“Mniej mów, więcej rozmawiaj!”
W dniach 26-30 listopada 2018 r. odbyła się druga edycja Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej, którego organizatorem było XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu przy współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.
Pomysłodawcą projektu był psycholog w XI Liceum im. Stanisława Staszica pan Andrzej Kurek: „ Idea tego tygodnia jest taka, aby realizować komunikację rozmową. Wiele zagrożeń (narkotyki, dopalacze) jest następstwem braku komunikacji.”
W tygodniu komunikacji odbyły się zajęcia dla nauczycieli i uczniów. Przedsięwzięcie rozpoczęło się konferencją dla nauczycieli radomskich szkół, w ramach której odbyły się trzy wykłady: mgr Witold Machlarz – trener biznesu i rozwoju osobistego mówił o efektywności pracy nauczycieli dzięki dobrym relacjom z uczniem (przedstawił coachingowi model C.A.R.E. w praktyce szkolnej). Specjalista z zakresu problematyki seksualnej i prorodzinnej dr n. społ. Marcin Bednarek wygłosił wykład: Pozytywna komunikacja i motywacja. Sposoby przeciwdziałania przemocy psychicznej wśród młodzieży. Konferencję zamknął wykład prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego: Błędy w profilaktyce przemocy rówieśniczej. Uczestniczący w konferencji nauczyciele byli pod wielkim wrażeniem przede wszystkim profesjonalizmu i kompetencji wykładowców.
„Młodzi ludzie najczęściej uciekają w świat cyfrowy, wielu osobom trudno jest zdobyć się na rozmowę w „4 oczy ”.Tak pan Andrzej Kurek wyraził zdanie większości pedagogów, że współczesna młodzież ma trudności w komunikowaniu się. Sami uczniowie zdają sobie również sprawę z zagrożeń współczesnych metod komunikowania, które pozwalają uniknąć konfrontacji, jednak z pewnością nie pomagają rozwiązać konfliktów. Młodzież jest również świadoma własnych ograniczeń i braku komunikacyjnych umiejętności: Ulegamy wpływom innych osób, boimy się wyrazić własne zdanie, bo nie wiemy, co pomyślą o nas inni. Brakuje nam asertywności, nie jesteśmy w stanie wyrazić własnej opinii. – mówiła osiemnastolatka, uczennica XI liceum. Dlatego uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach i grach kształtujących umiejętności komunikacji asertywnej, czynnego słuchania, autoprezentacji oraz w debacie “Na skróty, czy poprawnie językowo?”
Większość wydarzeń oscylowała wokół rzeczywistości szkolnej, jednak również dla rodziców przygotowany był wykład Mariusza Rudnickiego: Skuteczna komunikacja interpersonalna – język osobowości. Salwy śmiechu na sali i żywa dyskusja rodziców po wykładzie pokazały charyzmę prowadzącego, ale i wielkie zainteresowanie rodziców umiejętnością „dogadania się” z „naburmuszonym” nastolatkiem.
Z Radomskim Tygodniem Komunikacji wiązało się wiele oczekiwań, wynikających z dużej świadomości braku umiejętności komunikacyjnych. Wydarzenia, które miały miejsce między 26 a 30 listopada w IX Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Radomiu wskazały kierunek budowania relacji nie tylko uczeń – nauczyciel, ale człowiek – człowiek.
Komentarze ( )