5.jpg

Dnia 10 marca, dzieci z klas drugich ze świetlicy, wzięły udział w Quizie na temat kolejek i transportu miejskiego (autobusów i tramwajów) zorganizowanym i przeprowadzonym przez byłych uczniów naszej szkoły: Kacpra, Kubę i Mateusza.

Chłopcy, skończyli ósmą klasę w poprzednim roku szkolnym i chodzą już do szkół ponadpodstawowych, ale postanowili kontynuować organizację różnych przedsięwzięć dla naszych dzieci. Był to już trzeci Quiz i jego zasady, tak jak w poprzednich latach wzorowane były na popularnych teleturniejach – „Kole Fortuny”, „Milionerach” i „Familiadzie”. Wzorem tego ostatniego programu Kacper, który prowadził cały konkurs, rozpoczął od żartu prowadzącego, który tak, jak w prawdziwej „Familiadzie”, oczywiście nie był on śmieszny.

Zgromadzone dzieci podzielone zostały na cztery drużyny, a następnie w każdej z nich wybrano kapitanów. Po kolei każdy zawodnik kręcił kołem, na którym znajdowały się pytania oznaczone parowozem (pytania o kolejkach) i autobusem (pytania o komunikacji miejskiej). Kolejnym krokiem był wybór kartki z numerem pytania, nad czym czuwał Mateusz. Kacper odczytywał pytania wraz z trzema możliwymi odpowiedziami (jednym prawidłowym) z wyświetlanych z rzutnika slajdów wykonanych w stylu teleturnieju „Milionerzy” z dołączonym dźwiękiem z tego programu. W rundzie pierwszej drużyny odpowiadały na pytania za 1 punkt, na które było przeznaczone 30 sekund, a w drugiej rundzie -pytania za 2 punkty – z czasem jednej minuty. Za przydzielanie punktów drużynom odpowiedzialny był Kuba. Upływający czas pokazywany był na slajdach z pytaniami w formie zegara ze wskazówką lub przesuwającego się paska. Zawodnicy w drużynach mogli naradzać się i zastanawiać wspólnie, a następnie kapitanowie prosili o zatrzymanie czasu i udzielali odpowiedzi. Każdy zespół miał do wykorzystania w dowolnym momencie gry trzy koła ratunkowe: zmiana pytania, minus jedna nieprawidłowa odpowiedź oraz telefon do przyjaciela. W tej ostatniej opcji przyjacielem oczekującym przy telefonie była pan Marek Szałczyk (nauczyciel religii z naszej szkoły) i z tego koła dzieci najchętniej korzystały.

Kiedy wszystkie rundy pytań zostały zakończone, gra dobiegła końca i nastąpiło liczenie punktów. Trzy zespoły zdobyły ich 9, a jedna – tylko o jeden punkt mniej, dlatego też wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone nagrody.

Bardzo serdecznie dziękujemy Kacprowi, Kubie i Mateuszowi za poświęcenie czasu na przygotowanie takiej miłej zabawy dla naszych uczniów!

Brygida Kovacs