africacupofnations.jpg

Witam, chciałem Was dzisiaj zaprosić do przeczytania artykułu na temat piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki, który właśnie jest rozgrywany w Gabonie.

Puchar Narodów Afryki w piłce nożnej jest odpowiednikiem Mistrzem Europy w Piłce Nożnej. Pierwszym mistrzem Afryki był Egipt,zdobył ten tytuł w 1957r. Egipt w historii tych rozgrywek zdobył najwięcej medali, bo aż 11. W pierwszych mistrzostwach (w 1957r) startowały tylko trzy drużyny: Egipt, Sudan, Etiopia. Od tego czasu znaczenie rozgrywek znacznie wzrosło i obecnie biorą w nich udział niemalże wszystkie afrykańskie państwa.  W obecnym turnieju wzięło udział 16 drużyn, z czego do następnej rundy awansowały po 2 zespoły z grupy. Do ćwierćfinałów awansowały zespoły: Burkina Faso, Kamerun, Senegal, Tunezja, Demokratyczna Republika Konga, Maroko, Ghana, Egipt.  Mecze ćwierćfinałowe zostaną rozegrane 28 stycznia br.

Moim cichym kandydatem do zwycięzcą w turnieju jest reprezentacja Tunezji, prowadzona przez polskiego trenera, Henryka Kasperczaka, który z tym zespołem w roku 1996 – zdobył II miejsce. Trenował także z sukcesami reprezentację – Wybrzeża Kości Słoniowej, Maroka, Senegalu i Mali. W Polsce w latach 2002-2005 i 2009-2010, trenował Wisłę Kraków, w tym czasie zdobywając dwukrotnie Mistrzostwo Kraju o raz Puchar Polski. Henryk Kasperczak był też świetnym zawodnikiem w latach 1973-1978 grał w reprezentacji Polski, w której rozegrał 61 meczów i strzelił 5 goli