Bez tytułu.png
lek. Andrzej Karczewski

Jest to artykuł informacyjny. Ostatnio można zauważyć, że wiele osób nie do końca zna znaczenie tych słów i nie wie, co one tak na prawdę znaczą. Zdarza się również, że po prostu nie wiemy do kogo się zgłosić. Dlatego, stwierdziłam, że może to zmienić spojrzenie niektórych ludzi na ten temat, a innym może pomóc.

Psychiatria jest działem medycyny, zajmującym się zapobieganiem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. . Psychiatra badając stan psychiczny człowieka, może postawić odpowiednią diagnozę medyczną oraz wydać opinię o leczeniu farmakologicznym, bądź psychoterapeutycznym pacjenta. Podczas wizyty u lekarza psychiatry można zostać zapytanym o codzienne funkcjonowanie, problemy ze snem, jedzeniem i tym podobne. Żeby dostać się do tego specjalisty, trzeba najpierw zgłosić się do psychologa, który wystawi odpowiednie skierowanie.

 

Psychologia to nauka która korzysta z wiedzy, jak sama nazwa wskazuje, psychologicznej oraz narzędzi psychometrycznych. Psycholog bada ludzką psychikę i doradza w sprawach takich jak wychowanie, postępowanie względem ludzi, problemów itp. Może również pomagać ludziom, którzy mają problemy z ludźmi w pracy lub ogólnie w adaptacji z otoczeniem. Zazwyczaj jest to normalna rozmowa, która w zasadzie przypomina monolog, w którym odpowiadamy na pytania specjalisty.

 

Psychoterapia jest metodą leczenia, która dzięki regularnym spotkaniom z pacjentem, pomaga w zachowaniu równowagi z samym sobą i otaczającymi go ludźmi. Pokazuje również jak pokochać, a przynajmniej zaakceptować siebie i innych. Psychoterapeuta, choć często się to zdarza, wcale nie musi mieć dyplomu z psychiatrii, czy psychologii, powinien natomiast mieć zaświadczenie o ukończeniu wieloletniego kursu w zakresie tych dziedzin. Psychoterapia polega na zwyczajnej rozmowie.