20191127_192318 (3).jpg

8 lat temu pożegnaliśmy wielką sławę…

5 grudnia przypada ósma rocznica śmierci Violetty Villas (wł. Czesławy Gospodarek z d. Cieślak). To polska wybitna wykonawczyni wielu przebojów.

Czesława Cieślak (V. Villas) – urodziła się w Belgii, w czerwcu 1938 roku. To polska kompozytorka, autorka tekstów, ale przed wszystkim wybitna wykonawczyni. Aktorka i śpiewaczka operowa i estradowa. Zmarła w grudniu 2011 roku; została pochowana na warszawskich Powązkach. Ostatnie chwile spędziła w swoim ulubionym Lewinie Kłodzkim. Sopranowa śpiewaczka potrafiła grać na skrzypcach, fortepianie i… puzonie. Utwory wykonywała w różnych gatunkach, takich jak: pop opera, pop tradycyjny, swing i jazz.

Śpiewała nieprzerwanie od 1960 roku, aż do śmierci. Była oddana swojej pasji. Jednym z Jej pierwszych sukcesów była piosenka “Dla ciebie miły”. W swoim repertuarze ma wiele pięknych melodii, takich jak “Listo do matki”, “Przyjdzie na to czas”, “Port bez mew” czy “Mazurskie wspomnienia”.

Violetta Villas jednocześnie pozostaje dość tajemniczą i niestety kontrowersyjną postacią. Oprócz współpracy z SB do 1973 roku, wg nieoficjalnych doniesień, zmagała się z różnymi uzależnieniami. Jednak jej dokonania artystyczne przyćmiły te wszystkie negatywy. Bez wątpienia  to  wybitna artystka sopranowa!

Pamięć jej dokonaniom [*]

Zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji płyt.