Ogólnopolski Program Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy” powstał, aby przełamać tabu i edukować z zakresu walki z wszawicą. Dzięki uczestnictwu w programie dzieci uczą się jak postępować gdy „swędzi głowa” oraz jak być tolerancyjnym dla innych dotkniętych tym problemem.
O programie
Trwa kolejna, już III edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”, który
jest odpowiedzią na niestety wciąż aktualny problem, jakim jest wszawica w polskich szkołach.
Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać. Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.
Wszawica atakuje głównie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludzi. Dlatego dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Niezwykle ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać maluchom prawidłowe zasady profilaktyki zdrowotnej. Ta choroba pasożytnicza rozprzestrzenia się w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy założyć na głowę pożyczoną czapkę kolegi, uczesać włosy szczotką lub grzebieniem z wszawicą. Istnieje przekonanie, że wszy głowowe nie są w stanie żyć poza włosami. Jest ono jednak mylne. Wszy potrafią przeżyć poza głową żywiciela od 2 do 3 dni.
Aby zapobiec szerzeniu się tej choroby marka Paranit od trzech lat prowadzi działania edukacyjne
w szkołach podstawowych i przedszkolach w całej Polsce. Z Programem Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy” dociera do ponad 3500 szkół podstawowych obejmując edukacją blisko 850 000 dzieci i ponad półtora miliona rodziców. Alarmującym jest fakt, że wśród 2000 szkół uczestniczących w programie w 2014 roku, aż w 68% placówek wystąpił problem wszawicy!
Celem programu jest pomoc pedagogom oraz pielęgniarkom i higienistkom szkolnym w przekazywaniu prawidłowych zasad profilaktycznych rodzicom i dzieciom, poprzez dostarczenie placówkom bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla pielęgniarek szkolnych, nauczycieli oraz dla rodziców.
Od 2014 roku Programem zostały objęte również przedszkola.
My już bierzemy udział – a na zdjęciu jedna z prac konkursowych, której autorem jest Łukasz Wiecheć z 6b.