notredame316694_960_720.jpg

W poniedziałek, 15 kwietnia, cała Europa wstrzymała oddech…

Relacja z dnia zdarzeń!

W poniedziałek, 15 kwietnia br. ok. godz. 18.30 cała Europa zamarła. Z Francji zaczęły docierać smutne informacje – o pożarze słynnego zabytku liczącego sobie 850 lat. Katedra Notre Dame stanęła w płomieniach. Przetrwanie czegokolwiek z konstrukcji zależy od wytrzymałości gotyckich łuków w kościele.

Notre Dame 

W języku francuskim “Notre Dame” oznacza “nasza pani”. Odnosi się to oczywiście to Maryi. W religii chrześcijańskiej to matka Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Na jej cześć została wzniesiona konstrukcja, której budowa rozpoczęła się w połowie XII wieku, w 1163 roku.

Co uratowano?

Z informacji podawanych przez straż pożarną służba “coś” uratowała z katedry, jednak na ten moment nie wiadomo, co dokładnie. Należy oczekiwać kolejnych informacji płynących ze stolicy Francji. Na podstawie relacji na portalach społecznościowych można wywnioskować, jaki ból mieszkańcom Paryża sprawia widok płonącego zabytku.

Relacja podawana po całkowitym wyjaśnieniu sytuacji 

Niebezpieczeństwo zażegnane 

Szef francuskiego MSZ-u poinformował, iż ogień został opanowany i trwa tylko dogaszanie żarzących się fragmentów konstrukcji. Najbardziej ucierpiała drewniana część katedry. Ceglane dwie wieże i inne fragmenty zostały niemal nienaruszone. Tylko do środka jednej z dwóch wież dostał się pożar. Co ciekawe, rusztowania, gdzie trwały prace renowacyjne, zostały nienaruszone. Najbardziej przerażający był moment, gdy najwyższa iglica runęła, cały czas płonąc.

Pożar do potęgi absurdu?

Ze wstępnych informacji, do których dotarła francuska prokuratura, pożar miał zostać zaprószony właśnie z rusztowań. Nie wiadomo jednak, co było przyczyną wybuchu pożaru. Władze Francji i Paryża zapowiedziały odbudowę konstrukcji, jeśli tylko ekspertyzy konserwatorów zabytków odpowiedzą, czy wszystko jest bezpieczne.

Miną dziesięciolecia 

Oszacowano, że minie ok. 30 lat, by odbudować Katedrę Notre Dame. Najcenniejszy przedmiot dla katolików przetrwał. Korona cierniowa, którą Jezus Chrystus miał mieć na głowie w trakcie drogi krzyżowej, jest bezpieczna i nie uległa żadnym zniszczeniom.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/notre-dame-pary%C5%BC-francja-europa-316694/