pieniadze_tp.jpg

Pieniądze są bardzo ważną częścią ludzkiego życia. Zapewniają nam stabilizację finansową, pewność dobrego życia.  Najpierw chciałabym zastanowić się nad znaczeniem dla nas słowa „szczęście”. Jedni rozumieją szczęście przez bliskość z innymi, miłość, zdrowie, a dla innych to sława czy kariera. Niektórzy jednak twierdzą, że szczęście mogą dać pieniądze. Moim zdaniem pieniądze szczęścia nie dają, ale mogą w dużej mierze przyczynić się do jego osiągnięcia.
Pierwszym argumentem jest fakt, że za pieniądze nie można kupić żadnych wartości duchowych. Zdrowia, przyjaźni czy miłości, ponieważ są one bezcennymi wartościami. Prawdziwy przyjaciel przecież nie weźmie pieniędzy za to, że przyjaźni się z nami, bo gdy tak postąpi to znaczy, że nie był nigdy naszym prawdziwym przyjacielem.
Z drugiej strony, pieniądze przyczyniają się do ukazania uczuć. Oprócz słów i gestów pragniemy czasem podarować ważnej dla nas osobie, prezent czy tez wyjście np. romantyczną kolację, kino. Jednak bez pieniędzy byłoby to niemożliwe.
Kolejny argument mówi o tym, że posiadanych pieniędzy nie musimy wydawać na zaspokajanie własnych potrzeb. Wiele radości może nam sprawić obdarowywanie innych. Możemy ofiarować komuś ciekawy prezent lub pewną kwotę pieniędzy, jeśli wiemy, że ta osoba jej potrzebuje. Nasze zadowolenie będzie wtedy wynikało z radości drugiego człowieka.
Jednak pieniądze często są niezbędne do spełnienia naszego marzenia, np. gdy naszym marzeniem jest wyjazd w gór to przecież musimy za to zapłacić. Dlatego w takich sytuacjach pieniądze są fundamentem do osiągnięcia naszego celu.
Mam nadzieję, że powyższymi argumentami udowodniłam tezę, że pieniądze szczęścia nie dają, ale mogą w dużej mierze przyczynić się do jego osiągnięcia. Pamiętajmy jednak, że są rzeczy, których nie można kupić.

Alicja Nowacka