frolicsomepl.jpg
fot.pixabay.com/frolicsomepl

Kazimierz Dolny to jedno z piękniejszych polskich miast. Chętnie odwiedzany zarówno latem: podczas licznych festiwali, np. Dwóch Brzegów, jak i zimą, kiedy turystyczny gwar nieco cichnie i można w spokoju pochodzić po rynku i wypić ciepłą czekoladę w starodawnej restauracji. To miejsce dla każdego!

Kazimierz Dolny leży nad Wisłą i jest miastem w województwie lubelskim. Należy do trójkąta turystycznego: Puławy-Kazimierz-Nałęczów. Bogata historia miasta pozostawiła po sobie wiele cennych zabytków. Znawcy twierdzą, że cały Kazimierz jest zabytkiem samym w sobie – i to stwierdzenie bardzo mi się podoba.

Wielu mieszkańców handlowało zbożem, więc w mieście budowano spichlerze a dziś w tych budynkach są hotele i muzea, niestety niektóre popadły w ruinę i nikt już się nimi nie zajmuje.

W centralnym punkcie kazimierskiego rynku znajduję się zabytkowa studnia z XIX wieku. Jest ona jednym z najważniejszych symboli renesansowego miasteczka. Legenda głosi, że kto napije się wody ze studni przykrytej daszkiem z gontu, będzie stale wracał do Kazimierza Dolnego.

Ponad przepięknym miasteczkiem górują ruiny zamku wybudowanego tu w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Z każdego miejsca w Kazimierzu widać stojącą na szczycie wzgórza kamienną wieżę z przełomu XIII i XIV wieku zwaną: wieżą Łokietka.

Jedną z wielu atrakcji jest góra trzech krzyży. Wznosi się ona ponad rynkiem.W 1708 roku ustawiono trzy wysokie drewniane krzyże upamiętniające ofiary zarazy cholery jaka miała miejsce w tych terenach.

Najstarszym zabytkiem pięknego Kazimierza jest świątynia Fara. W połowie XVI wieku gotycka świątynia bardzo ucierpiała podczas pożaru i odbudowano ją dopiero po kilkudziesięciu latach.

Równie atrakcyjne są wąwozy a jeden z nich to Korzeniowy Dół, przepiękny i bajkowy wąwóz najczęściej odwiedzany przez turystów, również przeze mnie.

Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miasteczka, bo każdy znajdzie w nim coś dla siebie co warto zobaczyć i zwiedzić. A miłośników kina zapraszam na festiwal filmowy Dwa Brzegi, który odbywa się w wakacje. Wtedy w Kazimierzu można spotkać wiele znanych z telewizji i kina aktorów i aktorek.

Do zobaczenia w Kazimierzu!

Malwina Uzdowska

źródło zdjęć: https://pixabay.com/pl/kazimierz-dolny-panorama-miasta-186706/[dostęp z dnia: 11.12.2018 r.]