155437776_1800198223468557_8177255772367176149_n.jpg

Jeśli ktoś lubi wyzwania, owczarek belgijski malinois jest dla niego idealny. Jest nastawiony na współpracę z człowiekiem ale może sprawiać kłopoty jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniego działania.

POCHODZENIE

Owczarek belgijski malinois pochodzi z Belgii. Został wychowany w okolicach miasta Malines- stąd właśnie nazwa rasy. W Polsce psy rasy owczarek belgijski malinois wykorzystywane są w służbach mundurowych ponieważ bardzo dobrze sprawdzają się w charakterze psów policyjnych i tropiących.

WYGLĄD

Jest to średniej wielkości krótkowłosy pies o prostym, umięśnionym grzbiecie. Klatka piersiowa sięga do linii łokci, ogon mocno owłosiony, sięgający do stawu skokowego.  Długa głowa i silna szczęka, brązowe oczy oraz przeważnie trójkątne, stojące uszy. Masa ciała od 25-30 kilogramów.

CHARAKTER

Są to inteligentne psy. Łatwo się je szkoli, jednak potrzeba do tego cierpliwości. Ma silny temperament dlatego potrzebuje stanowczego opiekuna. Potrzebuje dużo ruchu, potrafi obronić domu i właściciela.

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Jeżeli pies ma krótką sierść wystarczy jedynie raz na jakiś czas go wykąpać i systematycznie szczotkować. Największym problemem jest wypadający krótki włos, który bardzo ciężko jest usunąć. Kiedy sierść wypada, oznacza to, że jest zniszczona. Dlatego trzeba regularnie ją odżywiać odżywkami i balsamami. Wtedy włos będzie miał mniejszą tendencję do wypadania. Należy też pamiętać, że pielęgnacji wymagają również oczu, uszy, pazury, zęby i łapy psa.

ZDROWIE

Owczarki belgijskie malinois są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Rzadko chorują. Mogą mieć skłonności do zaniku siatkówki ,niedoczynności tarczycy i padaczki.

ZALETY RASY:

Bardzo przywiązany do właściciela
Doskonały towarzysz dla dzieci
Inteligentny
Prosty w pielęgnacji
Energiczny

 

WADY RASY:

Może bywać uparty
Dużo szczeka
Ma skłonności do dominacji
Potrzebuje dużo zajęć, i to zarówno ruchowych, jak i psychicznych
Ma wrażliwą psychikę

CIEKAWOSTKI:

Owczarki belgijskie malinois coraz częściej uczestniczą w wojskowych operacjach i zastępują owczarki niemieckie. Owczarki belgijskie malinois są dużo lżejsze od owczarków niemieckich dzięki czemu wojskowym łatwiej skacze się z nimi na spadochronie. Potrafią także nauczyć się samodzielnego skakania.