240pxPanzerV_Ausf.G_1_sk (1).jpg
Słynna ,,Pantera''

PzKpfw.V ,,Panther’’ (Sd.Kfz.171)

 

,,Pantera’’ to niemiecki czołg z okresu II wojny światowej. Konkuruje z T-34 o miano najlepszego czołgu tej wojny.

 

Pantera nie była jedynym podstawowym czołgiem niemieckich sił pancernych późnego okresu wojny, rolę tę dzieliła PzKpfw. IV, który dzięki potężnej armacie mógł konkurować z powodzeniem z czołgami wroga (nawet T-34/85). Jednak to Pantera stanowiła realną siłę uderzeniową. Wóz wprowadzono do służby w 1943 roku, Jako na odpowiedź dla radzieckiego czołgu średniego T-34. Pantera miała jednak lepsze działo i pancerz. Podczas chrztu bojowego w bitwie pod Kurskiem Pantery wersji D zawiodły z powodu licznych problemów technicznych. W bitwie stracono około 150 czołgów z 207. Walki jednak dowiodły dobrego opancerzenia – tylko kilka czołgów zostało zniszczone poprzez trafienia pociskiem artyleryjskim, a ani jedno trafienie w płytę główną nie okazały się groźne.

Po wyeliminowaniu wad fabrycznych, Pantery szybko stały się groźnym przeciwnikiem dla  radzieckich sił pancernych.  W walce bezpośredniej Pantery były zdecydowanie lepsze zarówno od T-34 (wersje z działem kalibru 76 mm) jak i od M4 Sherman, podstawowego czołgu wojsk amerykańskich. Grubszy pancerz i silniejsze działo dawały Panterze przewagę w pojedynkach z czołgami średnimi przeciwnika. Poważną wadą był jednak duży koszt i czasochłonność produkcji. Do końca wojny wyprodukowano prawie 6000 Panter, podczas gdy T-34 i Shermanów wyprodukowano łącznie około 100 000. Dopiero wprowadzenie przez Rosjan czołgu ciężkiego IS-2 oraz ciężkich dział pancernych dało radzieckim czołgistom większe szanse w starciu z Panterami.

Przy porównywaniu tym trzeba jednak pamiętać, że Pantera ważyła około 45 t, czyli o 13 t więcej niż T-34 i Sherman, które ważyły około 32 t. Można nawet twierdzić, że Pantera powinna być uważana za czołg ciężki, gdyż na przykład radziecki IS-2, klasyfikowany jako czołg ciężki, ważył 46 t, a więc niewiele więcej niż Pantera. Głównym atutem czołgu był mocny przedni pancerz i celne działo zdolne przebić każdy czołg średni wroga. Jedyna słabością był boczny pancerz podobny do tego zastosowanego w innych czołgach średnich. Najskuteczniejszą taktyką aliantów do walki z panterą było wykorzystywanie przewagi liczebnej do zajścia jej od flanki.

W pierwszych dniach powstania  warszawskiego oddziały AK zdobyły dwa czołgi typu Panther, którym przywrócono sprawność bojową i wcielono do służby. Pantera o nazwie “Magda”, wsparta przez oddziały batalionu szturmowego “Zośka”, 5 sierpnia 1944 r. zdobyła i oswobodziła 348 żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego na ul.Gęsiej, tzw. Gęsiówki.

Po drugiej wojnie światowej francuski  batalion pancerny 503. regimentu stacjonujący w Mourmelon miał na stanie 50 czołgów typu Panther. Do końca 1950 roku batalion ten jako jedyny w całej armii został przezbrojony w 60 francuskich czołgów ARL 44.