B0481CDCAB1C4BEE81815DED000F8821.jpeg
Polskie Bieszczady

Tak wiem, na temat ochrony środowiska słyszeliście na pewno już wiele razy. Mówimy, że dbamy, że przestrzegamy, głośno na ten temat w szkole, telewizji, słyszymy ciekawe informacje w radiu. Do napisania dzisiejszego artykułu skłonił mnie smutny fakt : płoną ,,płuca ziemi” – Amazońskie Lasy Deszczowe. To właśnie one zapewniają 20% tlenu, a tlen, jak każdy wie, jest niezbędny do życia. Oddycham nim ja, ty i wszystkie żyjące organizmy na świecie. Pomóżmy naszej biednej Ziemi stosując się choć do części poniższych zasad.

1. Pierwszy punkt będzie poświęcony odpadom. Segreguj śmieci, wyrzucaj je tylko w przeznaczone do tego miejsca. Dla jednych jest to oczywista sprawa lecz niektórzy bez mniejszego zastanowienia wyrzucają np butelkę po skończonym napoju do lasu, rowu, na łąkę. Segregując śmieci przyczyniamy się do zmniejszenia ich ilości.

Z papieru wyrzuconego do niebieskiego kontenera czy worka mogą powstać gazety, papierowe opakowania, torebki. Do produkcji papieru niezbędne są drzewa, za czym idą  na szeroką skalę wycinki lasów. Segregując makulaturę-oszczędzamy drzewa.

Porzucony plastik uwalnia toksyczne substancje, które następnie przenikają do gleb i wód gruntowych. Plastikowe odpady są szkodliwe nie tylko dla nas ale również dla zwierząt. Istnieje ryzyko połknięcia torebek, zaplątania w stare opakowania, uduszenia.

Szkło można wielokrotnie przetwarzać. Stopiony słoik o owalnym kształcie, może stać się podłużnym wazonem. Recykling szkła pozwala na ograniczenie miejsca na wysypisku.

2. Na zakupy zabieraj własną najlepiej materiałową torbę. Zużycie plastiku jest bardzo duże. W wielu sklepach coraz częściej za plastikowe torby trzeba płacić. Nie są to duże pieniądze ale sam fakt, że płacimy za coś, co szkodzi środowisku i jest jednokrotnego użytku ( takie torby często są delikatne i robią się w nich dziury) jest straszne. Dlatego kiedy pani ekspedientka zapyta o torebkę za 25 groszy, odpowiedz: ,,nie, dziękuję”.

3. Zbieraj zakrętki. Korki wykonane są z lepszego gatunku plastiku. Zamiast wyrzucać je razem z pozostała częścią butelki, wkładaj zakrętki do oddzielnej torebki. Kiedy nazbierasz już wystarczająco dużo, taką torbę możesz przekazać do specjalnie wyznaczonego miejsca lub do szkoły, w której akurat jest taka zbiórka. Czy wiecie, że te małe, okrągłe koreczki mogą pomóc osobie niepełnosprawnej wrócić do lepszego funkcjonowania? A może wspomóc rehabilitację? Nasza szkoła zbiera korki dla małej, chorej Tosi.

4. Oszczędzaj wodę, nie marnuj jedzenia. W wielu miejscach ludzie nie mają co jeść ani pić. Dlatego my zakręcajmy krany podczas mycia zębów. Przecież wtedy nie potrzebujemy wody. Jeśli macie taką możliwość zamiast kąpieli w wannie bierzcie szybki prysznic.

5. W imię Amazonii posadźmy w ogrodzie drzewo lub inną roślinę, która będzie symbolizowała te okropne zniszczenia. Jeśli wiele osób to zrobi, to zrekompensujemy choćby maleńką część tej ogromnej straty.Zjednoczmy się razem z płonącymi lasami deszczowymi !

Właśnie takie małe gesty mogą uczynić wiele. Jeśli teraz nic nie zrobimy, w przyszłości będzie tylko gorzej. UTONIEMY W SWOICH ŚMIECIACH !