dzien_kombatanta_2018_5.jpg

W poniedziałek 17 września, 2018 roku obchodziliśmy 79 rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka. W naszym mieście uroczystości rocznicowe rozpoczęto Mszą św. o godzinie 9:00 w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zgromadzeni w świątyni modlili się intencji wszystkich ofiar, które straciły życie w wyniku agresji wojsk radzieckich lub zostały zdziesiątkowane przez głód i choroby na “nieludzkiej ziemi”.

Uczniowie naszej szkoły Mikołaj Syroka, Katarzyna Białomazur i Klaudia Słomińska kolejny raz mieli zaszczyt reprezentować Sztandar Koła Związku Sybiraków w Dębnie. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na Promenadę Pamięci, gdzie odsłonięty został Kamień Katyński poświęcony Panu Andrzejowi Filutowskiemu, Przodowodnikowi Policji Państwowej, aresztowanemu przez NKWD i zamordowanemu w Miednoje.

W tej części uroczystości uczestniczyły również dzieci w wieku przedszkolnym oraz społeczność uczniowska naszej szkoły reprezentowana przez odziały szkoły podstawowej i gimnazjum. Szczególnie wzruszającą chwilą była poprowadzona przez ks. Proboszcza wspólna modlitwa za ofiary Golgoty Wschodu, która zjednoczyła najmłodszych i najstarszych uczestników rocznicowych obchodów. Następnie biorący udział w uroczystościach poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych, szkół oraz Związki Sybiraków i Kombatantów udały się na cmentarz przy ul. Włościańskiej, gdzie pod Pomnikiem Sybiraka złożono wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Cieszymy się, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i odziały Gimnazjum mogą reprezentować Sztandar Koła Związku Sybiraków w Dębnie i pielęgnować pamięć o ofiarach napaści wojsk sowieckich na naszą ojczyznę.

Anna Węgier