stopmowienienawisci.png

Mowa nienawiści. Z czym się kojarzy? Niegrzeczne zwroty, psychiczne szykanowanie? Antysemityzm, rasizm? Nawet z pozoru ‘niewinne’ żarty opatrzone czarnym humorem? Okazuje się, że poziom hejtu w internecie, a także krytycyzm w życiu realnym może być dużo wyższy niż się nam wydaje.

Krzystof Gonciarz (youtube.com/TheBeeczka)

Psychiczne prześladowanie przeszło na nowy poziom już dawno, właściwie to zjawisko pojawiło się przy okazji popularyzacji internetu, który zapewnia pozorną anonimowość. Jak najlepiej możemy uświadomić sobie w czym tkwi problem?

Na stronie twórców widoczny jest licznik ukazujący znalezione w internecie ‘pełne nienawiści’ wypowiedzi – jest ich już ponad 75 tysięcy (!). W opozycji stoją wypowiedzi je piętnujące – takich, zarejestrowanych przez portal jest tylko 3,5 tysiąca. Oznacza to tylko to, że sami nie jesteśmy świadomi jak dużo takich sytuacji nas otacza.

Mimo, że kampania prowadzona jest w internecie, o który oczywiście zachacza i to w dużym stopniu, opowiada również o zachowaniach w realnym, codziennym życiu. Ambasadorzy zaznaczają, że żarty, komentarze, które mogą być dla nas po prostu śmieszne, dla innych są obraźliwe. I nie chodzi tu tylko o żarty, ale też wspomniany antysemityzm, rasizm, szykanowanie ze względu na wygląd, ocenianie przez pryzmat niepełnych informacji (zawartych chociażby w internecie, na naszym profilu na portalu społecznościowym). Warto jest zastanowić się czy sami nie stajemy się nieświadomie prześladowcami, kiedy opowiadamy pozornie śmieszny żart czy ironicznie wspominamy o drugiej osobie, która przecież chce być sobą.

W akcję zaangażowanych jest wiele osób, głównie ze sfery internetowej – blogowej i vlogowej, m.in Krzysztof Gonciarz (youtube.com/TheBeeczka) czy Mateusz Olech (youtube.com/VlogMateusz). Na codzień prowadzą lifestyle’owe i rozrywkowe vlogi, ale filmy dotyczące uczestnictwa w #StopMowieNienawisci były całkowicie poważne, mimo tej samej co zwykle formule realizacji ich wideo.

‘#StopMowieNienawisci’ to oficjalny hashtag nowej akcji o tej samej nazwie.

(stopmowienienawisci.pl)

Jak piszą twórcy – nie rozpoznajemy już mowy nienawiści, bo ta weszła do codziennego języka, tego potocznego, używanego wśród znajomych. Zapobiegajmy takim zjawiskom, potępiajmy zachowania, które nasączone są nienawiścią.

Dołącz do akcji.

#StopMowieNienawisci