15240197_377823245897313_16583974_n.jpg

W ostatnim czasie w Dębnie i okolicach została wykryta Bakteria Escherichia coli.
Wystąpiła ona w rurach kanalizacyjnych.

Bakteria coli 

Bakterie Escherichia pochodzą od zwierząt, są nieszkodliwe w jelicie, lecz mogą powodować schorzenia kładu moczowego lub pokarmowego. Są jednym z czynników  powodujących zapalenie opon mózgowych u noworodków.
Niekiedy szczepy tej bakterii produkują egzotoksynę (toksyny białkowe wydzielane do środowiska przez bakterie. Po spożyciu zakażone pokarmu, bakteria wywołuje zatrucie o większym lub mniejszym nasileniu. Występuje wtedy biegunka, najczęściej trwająca dwa dni. Innymi objawami mogą być: nudności, wymioty, bóle brzucha. Może wywołać ogólnoustrojowe zakażenie organizmu, w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci.

Daty informacji

1. Pw i K. Sp. z.o.o w Dębnie 4 października 2016 r. powiadomił o warunkowej przydatności wody do spożycia z wodociągu w Dębnie.

2. Pw. i K. Sp. z.o.o w Dębnie 18 października 2016 r. wydała oświadczenie o braku przydatności wody do spożycia na ul. Baczewskiego, Droga Zielona, Chrobrego, Mickiewicza, Zielona i w Oborzanach.

3. Pw i K. Sp z.o.o w Dębnie 19 października 2016 r. poinformował,iż Sanepid w Myśliborzu wydał komunikat o przydatności wody do spożycia z wodociągu w Dębnie.

Dodatkowe informacje

Mieszkańcy Oborzan zostali zaopatrzeni w wodę butelkową. Inną możliwością było pobranie wody w  SUW w Dębnie przez cały dzień. Podkreślona została myśl, iż mieszkańcy pozostałych ulic Dębna i Dargomyśla powinni spożywać wodę z wodociągu tylko po zagotowaniu.

Relacje osób 

“Nie było to zbyt ciężkie, ponieważ bez kłopotu można było się wykąpać, lecz aby coś ugotować, potrzebna była woda butelkowana.”

 Natalia Jastrzębska