Matejko.jpg
Jan Matejko "Rejtan- Upadek Polski"

Pewnie nieraz słyszeliście, że najtrudniej rozpocząć pisanie wypracowania. Śmiem twierdzić, że o wiele trudniej stworzyć dobre zakończenie. Uczniowie drugiej klasy gimnazjum musieli niedawno zmierzyć się z opisem obrazu Jana Matejki. Okazało się, że nie tylko potrafią zanalizować tekst kultury, ale też mają własne zdanie na jego temat. Chcę Wam zaprezentować najciekawsze opinie z prac gimnazjalistów. Przeczytajcie, naprawdę warto!

Maciej: Po dogłębnej analizie obrazu ,,Rejtan – Upadek Polski” zrozumiałem, jak duże znaczenie w malarstwie ma posługiwanie się symboliką, grą barw i umiejscowieniem postaci. Jan Matejko doskonale uchwycił ducha tamtych czasów, a ponadto w sposób subtelny i wyrafinowany wyraził protest przeciw zaborom Polski. Moim zdaniem obecnie nie ma malarzy, którzy potrafiliby w tak ekspresyjny sposób przedstawić panującą w kraju sytuację polityczną.

Ida: Można spojrzeć na ten obraz, uznać że Jan Matejko miał talent i szybko od niego odejść. Jednak kiedy bardziej mu się przyjrzymy, zauważymy tyle szczegółów! Ile autor rzeczy zrobił celowo! Wszystko jest tutaj dla mnie idealnie przemyślane i precyzyjnie pokazane. Malarz fantastycznie pokazuje tamtą atmosferę. Podoba mi się, że specjalnie oświetlił Rejtana i nie umieścił go klasycznie na końcu. Niebanalne jest też dla mnie umieszczenie Potockiego, ponieważ nie mógł tam być, gdyż nie żył. Moim zdaniem każdy autor powinien dodawać coś od siebie. Obraz bardzo mi się podoba i daje dużo do myślenia.

Józefina: Uważam, że przedstawione osoby są w bardzo dobrych pozycjach. Palec Ponińskiego, wypędzającego Rejtana, odzwierciedla stosunek zdrajców do patriotów. Obraz precyzyjnie ukazuje panującą wówczas atmosferę, a właściwa ilość symbolicznych przedmiotów dodatkowo wzmacnia wymowę dzieła. Myślę, że ten obraz rzeczywiście zasłużył na miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie.

Agata: Obraz ten budzi we mnie melancholijne uczucia. Jest bardzo realistyczny i odnosi się do konkretnego wydarzenia z historii naszego kraju, które rzutowało na dalsze losy następnych pokoleń. Jan Matejko miał niewątpliwy talent i przedstawił własne spojrzenie na tę sytuację. Bardzo podoba mi się to dzieło, ponieważ wiele w sobie kryje. Można je długo interpretować i wciąż odkrywać symboliczne znaczenia. Nic nie jest tu przypadkiem, wszystko ma na celu pokazanie konkretnej metafory. Cieszę się, że powstało, gdyż miało ono duży wpływ na to, jak odbieramy zdarzenia które, miały kiedyś miejsce w Polsce.

Ola: Według mnie obraz został bardzo starannie wykonany, postacie są realistyczne. Dość ciemna kolorystyka dzieła powoduje, że jest ponure, tylko ważne osoby są oświetlone. Mam jednak mieszane uczucia co do tego malowidła, ponieważ zostały umieszczone na nim postacie, które nie były obecne na obradach, przez co osoba nieznająca historii może zostać wprowadzona w błąd. Ponadto Matejko ulokował na ścianie pomieszczenia portret carycy Katarzyny, który w rzeczywistości nie został tam powieszony. Symbolizuje jedynie władzę Rosji nad decyzjami zgromadzonych.