14247803_1837729129783556_2071436879_o.jpg

5 września 2016 roku w Gimnazjum Publicznym im. A. Fiedlera w Dębnie obchodziliśmy Narodowy Dzień Czytania Książek- w tym roku czytaliśmy „Quo vadis” H. Sienkiewicza.

5 września 2016 roku w Gimnazjum Publicznym im. A. Fiedlera w Dębnie obchodziliśmy Narodowy Dzień Czytania Książek- w tym roku czytaliśmy „Quo vadis” H. Sienkiewicza.

Na lekcji języka polskiego chętni czytali wybrany przez siebie fragment tejże powieści. Zadbali o estetykę miejsca, w którym czytają, jak i piękne i głośne interpretowanie tekstu. W sposób szczególny wyróżniła się Iza Cholewińska, która nauczyła się intonować fragment rodziału 66. Na początku zadbała o wystrój miejsca- narysowała scenkę, którą prezentowała.

Fragment opowiadał o bohaterskim starciu człowieka, obdarzonego wręcz nadludzką siłą, z potężnym turem. Była to walka Ursusa o życie swoje, jak i Ligii. Na tablicy na pierwszym planie dostrzeżemy trzy postacie- zwierzę, mężczyznę i kobietę. Chłopak trzyma tura za rogi, próbując go pokonać,  a wpółprzytomna Ligia leży na zwierzęciu. Z tyłu widać symbolicznie narysowane tłumy obserwatorów tego zdarzenia. Wszystko to odgrywa się na pamiętnej arenie- można to poznać po murach odzielających widownię oraz po piasku, na którym stoją bohaterowie. Wszystko to oczywiście zostało wykonane białą kredą.

Bardzo emocjonująca akcja wzbudziła w słuchaczach różne emocje, a podczas prezentacji w sali można było dostrzec skupienie na twarzach uczniów.

Cała akcja spodobała się innym oraz deklarowali, że chętnie by uczestniczyli w kolejnym przedsięwzięciu promującym czytelnictwo.

Ja również mam pozytywne odczucia po tym wydarzeniu, mimo iż sam fragment wywołał wiele emocji także u mnie. Mam nadzieję, że podobne akcje będą organizowane w naszej szkole cyklicznie.