Książki to jedne z najliczniejszych pamiątek, które zostały po naszych przodkach. To wspomnienia, które pozwalają nam w łatwy sposób przenieść się w czasie. Od paru lat w naszym kraju organizowana jest akcja, która promuje znajomość literatury narodowej.
Narodowe czytanie polega na odczytywaniu wybranych dzieł publicznie. Moim zdaniem jest to bardzo dobry sposób, aby zapoznać społeczeństwo z wybitnymi dziełami naszych rodaków. W naszej gminie również popularyzowana jest taka akcja. 8 września o godzinie 17.00 w Publicznej Bibliotece w Małkini Górnej odbyło się narodowe czytanie, które przyciągnęło sporą liczbę mieszkańców. Sama również miałam okazję wziąć udział w tym wydarzeniu. Osoby chętne podchodziły do lektury i przed publicznością odczytywały fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Dla naszej gminy było to uroczyste i bardzo ważne wydarzenie. Pracownicy gminnej biblioteki, nauczyciele z różnych szkół przygotowali piękną oprawę całego widowiska. Nasza Pani Wójt rozpoczęła owe czytanie. Atmosfera była naprawdę wyjątkowa.
Również w naszej szkole odbyło się takie wydarzenie. Cała szkoła zebrała się przed placówką i słuchała lektury odczytywanej przez uczennice klasy ósmej. Wszyscy uczniowie, nawet ci najmłodsi mogli posłuchać fragmentów „Przedwiośnia”. Pewnie nie wszystko było dla nich zrozumiałe, ale na pewno widzieli jak ważne jest to wydarzenie dla całej szkolnej społeczności.
Bardzo cieszę się, że w naszym kraju organizowane są takie akcje. Mam nadzieję, że z roku na rok coraz większa ilość polskiego społeczeństwa będzie brała udział w narodowym czytaniu. Ciekawe jaka lektura będzie czytana na drugi rok…?
Komentarze ( )