Pewnie myślicie, że to kwestia przypadku. Jednak nie! Mylicie się. Zwyczajne zjawiska pogodowe to przy nich ZERO. Sami się przekonajcie.

Pokażę wam parę z nich.

Czy rozpoznajecie choć jedno zjawisko? Piszcie w komentarzach. (:

Powyżej –Chmury mammatus

 

Zaskakujące zjawisko meteorologiczne, polega na formowaniu się workowatych wypukłości u podstawy niektórych rodzajów chmur. Kształtem przypominają one wymiona – stąd ich nazwa, pochodząca od łacińskiego słowa „mamma”, oznaczającego „pierś” lub „wymię”. Mammatus występuje zwłaszcza u podstawy niskich chmur kłębiasto-warstwowych (stratocumulus) i kłębiasto-deszczowych (cumulonimbus).

Powyżej – Pas Wenus

Zapewne wiele razy mieliście okazję obserwować z samolotu popularne zjawisko atmosferyczne w postaci różowego, lekko pomarańczowego lub fioletowego pasma, widocznego tuż ponad ciemnoniebieskim pasmem cienia Ziemi. Efekt ten, zwany Pasem Wenus, występuje na niebie po przeciwnej stronie od wschodzącego lub zachodzącego Słońca. Zjawisko powstaje w wyższej atmosferze oświetlonej przez odbicie czerwonawego światła promieni słonecznych.

Powyżej – Chmury asperatus

W troposferze oficjalnie występuje 10 podstawowych rodzajów chmur. W 2009 roku brytyjskie Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne wystąpiło z wnioskiem do Światowej Organizacji Meteorologicznej o uzupełnienie klasyfikacji Międzynarodowego Atlasu Chmur o nowy typ, zwanyundulatus asperatus. Nazwa ta wywodzi się od łacińskiego słowa „wzburzony”. Te złowieszczo wyglądające chmury, których nie da się dopasować do żadnego z już istniejących rodzajów, są szczególnie popularne na obszarze Wielkich Równin w USA, w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Pojawiają się najczęściej w godzinach porannych i południowych i często towarzyszą silnym burzom. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, w jakich warunkach formują chmury asperatus.

Powyżej – Prześwit poopadowy

Być może zdarzyło się wam kiedyś zaobserwować na niebie tajemniczą dziurę w chmurach. Ten okrągły prześwit powstaje pod wpływem bodźca, takiego jak np. przelot samolotu lub większego ptaka. Krople przechłodzonej wody skumulowanej w warstwie chmur zaczynają zamarzać. Powstające kryształki opadają, inicjując zamarzanie kolejnych cząstek wody i tworząc efektowną „dziurę na niebie”. Wewnątrz prześwitu poopadowego rodzi się chmura cirrus zbudowana z kryształków lodu.

Większość pomysłów na moje artykuły czerpię z programu telewizyjnego NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL. Jest to kanał naukowo – przyrodniczy, a zarazem niezanudzający. Polecam go szczególnie osobom, które obdarzają świat przyrody bardzo dużym zainteresowaniem.