Nazywam się Oliwia Przywoźna i chciałabym Wam opisać kościół w mojej parafii. Jest to parafia pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła w Broku. Miasteczko to mieści się w województwie mazowieckim.
Jest to miejsce ważne dla mnie i całej mojej rodziny. Moi rodzice w tym kościele otrzymali wszystkie sakramenty. Od chrztu po ślub. Ja i mój młodszy brat byliśmy tam ochrzczeni. Kościół ten jest z nami od kilku pokoleń. Ale zainteresował mnie również pod innym względem. Opiszę Wam historię tego kościoła i sami ocenicie czy warto było o nim napisać i oczywiście przeczytać.
XI w. Brok jako gród warowny posiadał drewniany kościół już w XI w. Po nim wznoszono następnie również drewniane.
XVI w. Obecny kościół murowany, w stylu renesansowym, został zbudowany w latach 1542-1560, z fundacji biskupów płockich Samuela Maciejowskiego i Andrzeja Noskowskiego. Prace budowlane i artystyczne prowadzono wg projektu i pod nadzorem Jana Baptysty z Wenecji.
XVII w. Północna kaplica boczna została dobudowana przed 1612 rokiem.
XVIII w. Wszystkie trzy ołtarze barokowe pochodzą z XVIII w. Charakterystyczny jest ołtarz boczny w kształcie drzewa Jessego. W 1744 r. dokonano remontu świątyni częściowo uszkodzonej po II Najeździe Szwedzkim. Nałożono nowe tynki na ścianach i sklepieniach, wykonano opaski i gzymsy, wymurowano chór.
XIX w. Południowa kaplica boczna została dobudowana w 1820 r.
Kościół łączy w sobie elementy gotyckie i renesansowe. Bryła jest gotycka, podparta skarpami. Frontom oraz wewnętrzna nawa z prezbiterium i sklepieniem są renesansowe. Całe wnętrze świątyni było polichromowane, ale malowidła na ścianach zostały zniszczone. Zachowały się tylko na sklepieniu kolebkowym, ozdobionym dekoracyjną sztukaterią, z motywem kół połączonych listwami. W niszach pod sklepieniem znajduje się tzw. Galeria Królów Żydowskich. Chronologicznie umieszczono postacie ze Starego testamentu, od Mojżesza do Salomona. Pomiędzy postaciami biblijnymi są wizerunki m. in. zakonników, rybaków, rolników. W centralnym miejscu fryzu znajduje się postać Chrystusa Zbawiciela, łączącego dzieje ludzkości od Mojżesza do dnia dzisiejszego. Malowidła nie tylko dekorują, ale również spełniają funkcje dydaktyczne i religijne.
Podczas II wojny światowej kościół został uszkodzony. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto prace konserwatorskie przy polichromii sklepienia. Od 1992 r. prowadzone są i w dalszym ciągu prace konserwatorskie i remontowe: położono marmurową posadzkę, postawiono granitowy ołtarz posoborowy, wstawiono witraże, wykonano ławki, konfesjonały, stalle, zawieszono obrazy tajemnic różańcowych, dach kościoła pokryto blachą miedzianą, na sklepieniu odkryto i zakonserwowano szesnastowieczne freski, wymalowano ściany kościoła i kaplice boczne, zawieszono nowe żyrandole i kinkiety, wyremontowano organy z 1907 r. oraz zainstalowano ogrzewanie.
W 2003 r. parafia Brok została laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „ Zabytek Zadbany” za kompleksowo i profesjonalnie przeprowadzone prace konserwatorskie oraz remontowe świątyni.
Istnieje taka przepowiednia dotycząca tego kościoła, że w momencie kiedy będzie w nim modliło się najwięcej ludzi, wtedy kościół ma runąć i zawalić się.
Opisałam ten kościółek ponieważ jest piękny i malowniczy. Wszyscy, którzy lubią takie klimaty i czują atmosferę takich miejsc powinni koniecznie tu przyjechać. Brok jest małym miasteczkiem, ale jak najbardziej turystycznym. Co roku ludzie ceniący sobie spokój i ciszę przyjeżdżają do tego miejsca, aby odpocząć. Brok leży nad rzeką Bug, więc dodatkową atrakcją jest czynny odpoczynek nad wodą. Ja mieszkanka tej parafii z całego serca polecam to miejsce, ale najbardziej kościół , który jest najważniejszą, centralną częścią tego miejsca. Myślę, że gdyby nie było tej świątyni, na pewno nie napisałabym tego artykułu. Wszystkim gorąco polecam zobaczenie tego pięknego miejsca, tej magicznej świątyni.
Komentarze ( )