słowianie.jpg

Co tak naprawdę wiemy o mitologii słowiańskiej? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Co innego mitologia grecka, rzymska, skandynawska czy celtycka, pewnie wielu ludziom są one bardzo dobrze znane. Jeśli zapytamy kogoś, czy potrafiłby wymienić chociaż kilka bóstw słowiańskich, Czy byłby problem? Czemu tak mało wiemy o kulturze naszych przodków i czemu nie uczymy się o tym w szkołach?

Otóż dość duży wpływ na zanik mitologii słowiańskiej miała Chrystianizacja Polski. Łacińscy misjonarze, którzy przybyli na ziemie naszych przodków, mieli niezbyt przyjazny stosunek do słowiańskiej religii i kultury. Wszystkie dowody mówiące o naszej tradycji i wierzeniach zostały zapomniane? Nic bardziej mylnego. Istniały i wiele z nich mogło zachować się po dziś dzień, jednak nie mówi się o nich zbyt często.

Kolejnym elementem, który miał wpływ na zanik naszej kultury, była bardziej rozpowszechniona kultura śródziemnomorska. To właśnie o niej uczyliśmy się w szkole podstawowej i gimnazjum. Każdy chyba umie bez problemu powiedzieć kim są na przykład Bogowie Olimpijscy albo kim byli Tytani. Natomiast o naszych Bogach i Bożkach, no cóż raczej zbyt wiele nie wiadomo.

Dlaczego już nikt nie odprawia Dziadów, tylko obchodzi się Halloween. W odróżnieniu do słowian, inne ludy, które poddały się chrystianizacji, potrafiły zachować swoją odrębność.

Na szczęście kultura słowiańska, nie została całkowicie zapomniana. Oczywiście, mówi się o niej znacznie mniej niż o zwyczajach i wierzeniach z przeróżnych stron świata, ale jednak jest wciąż żywa. Warto tutaj wspomnieć o sukcesie Wiedźmina, zarówno gry jak i książki z tej serii, to idealny przykład, że mało znana kultura potrafi zaciekawić ludzi.