toniemozebycmiloscmalvinape650x420.jpg

Miłość to pojęcie względne. Jednym wydawać się może, że bez tego uczucia, życie nie miałoby sensu. Niektórzy uważają, że istnienie zależy od szczęścia jednego człowieka i nie opiera się na związku z drugą osobą.

,,Miłość niejedno ma imię’’. Jednak żadna więź nie jest silniejsza od tej pomiędzy matką, a córką. W dramacie Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna’’, tytułowa bohaterka poświęca życie swej siostry zabijając ją oraz staje przeciwko matce, aby wyjść za mąż za Kirkora. Tak naprawdę w porównaniu do Aliny, która obiecywała mu szczerą miłość, ta liczyła na bogactwo oraz władzę. Jej uczuciami nie rządziło zakochanie, a chciwość . Więc w tym przypadku miłość była sztuczna i zakłamana, a historia tak naprawdę toczyła się w dużej mierze na kłamstwach. Za swoją miłość i prawdomówność Alina zapłaciła życiem. Podany powyżej przykład ukazuje walkę o dobrobyt ,,idąc po trupach’’. Miłość jest skomplikowana. Czasem myślimy, że kogoś kochamy innym razem ta osoba wydaje nam się zupełnie obca. Przykładem tego stwierdzenia jest film ,,Noce i dnie’’ reżyserii Jerzego Antczaka, który jest ekranizacją powieści Marii Dąbrowskiej. Główna bohaterka Barbara zakochuje się w Józefie Toliboskim. Jednak nieodwzajemniona miłość prowadzi do ślubu w zakochanym w niej Bogumiłem Niechcicem. Choć sama nie jest przekonana do tego działania, ponieważ wielokrotnie wspominała o tym, że nie kocha Bogumiła, zrobiła to z rozsądku, a nie z miłości, przed obawą samotnego życia. Film ukazuje chwile zwątpienia w wybraną drogę oraz piękne momenty prawdziwej miłości obu postaci. Jednak miłość to nie tylko uczucie kobiety z mężczyzną. Miłość mogą tworzyć najlepsi przyjaciele, bardzo bliskie sobie osoby. Książka Antoine de Saint – Exupery pt.  ,,Mały Książe’’ pokazuje uczucie łączące Małego Księcia oraz różę. Główny bohater wyrusza w podróż w poszukiwaniu przyjaźni . Spotyka wiele postaci, dzięki którym rozumie, że przez cały czas to róża była dla niego najważniejsza. Dowiedział się o tym zbyt późno, aby to naprawić, dlatego już nigdy więcej się nie spotkali.

Miłość to piękne uczucie, którego jednak nie doświadcza każdy. Istnieją takie, które ,,dodają skrzydeł’’ oraz te, przez które chcielibyśmy przebrnąć jak najszybciej nie zważając na ból, jakiego możemy doznać. Jest wiele słów określających miłość. Wszystkie oznaczają stan doświadczony w życiu, każdego człowieka. Przyjaciele,   rodzina , a nawet zwierzę może być kimś, kogo obdarzymy naszą uwagą oraz szacunkiem.