974.jpg

“Mapa czasu” dzięki, której możemy odbyć magiczną podróż w czasie z wiktoriańskiej Anglii do 2000 roku.

Kto z nas nie marzył o podróżach w czasie. O tym by móc wrócić do przeszłości, zapobiegając błędom, albo do przyszłości, żeby ujrzeć jak rozwinie się cywilizacja na przełomie nadchodzących lat.

Wiadomym jest, że nie istnieje nic co umożliwiałoby nam podróże w czasie, o których tak skrycie marzymy. Dlatego wielu z nas, czy to pisarzy czy czytelników, marzycieli ucieka sie do literatury by chociaż w minimalnym stopniu poczuć namiastkę takich wycieczek. Dla każdej osoby pragnącej wycieczek w czasie, czy dla tych, którzy są wielbicielami science-fiction, “Mapa czasu” autorstwa Felixa J. Palmy, w której zwiedzamy Londyn od 1888 do 2000.

Na początku powieści poznajemy młodzieńca, niejakiego Andrew Harrington’ a. Jest bogatym, wolnym, beztroskim, młodym człowiekiem. Jego życie zaczyna się komplikować gdy zakochuje się, wbrew zdrowemu rozsądkowi zakochuje się w prostytutce, Marie Kelly. Okrutny los sprawia, że niedoszła ukochana mężczyzny staje się ofiarą Kuby Rozpruwacza. Po ośmiu latach wegetacji, Andrew dostaje zastrzyk nowej nadzieji od najbliższego przyjaciela, Charles’ a, który opwiada mu o podróżach w czasie, organizowanych przez Przedsiębiorstwo : Podróże w Czasie Murraya. Dzięki tym usługom młody Harrington mógłby powrócić do 1888 roku i ocalić to co stracone, zmieniając bieg wydarzeń.

Druga część książki opowiada o przepięknej Claire Haggerty, dziewczynie, która nie pasowała do czasów, w których przyszło jej żyć. Dzięki swej oddanej przyjaciółce, Lucy, Claire wyrusza w podróż do 2000 roku i zakochuje się w poznanym tam wówczas mężczyźnie. Jednak czy taki związek ma jakąkolwiek … Przyszłość?

W pierwszej oraz drugiej części pojawia się pisarz, Herbert George Wells, autor słynnej książki “Wehikuł czasu”, ojciec science-fiction, a także przede wszystkim literacki prekursor motywu podróży w czasie. Trzecia i ostatnia część, głównie jemu jest poświęcona. Warto dodać, że występuje on tam jako bohater co jest dość niespotykane. Wells staje tu w obliczu wielkiego zagrożenia nie tylko swojego, ale i własnej twórczości.

Uważam, że można “Mapę czasu” uznać za powieść całkowicie kompletną. Znajdziemy w niej po prostu wszystko; wątek miłosny, kryminalny (morderstwa Kuby Rozpruwacza oraz tajemniczego zbrodniarza w części), i wykorzystany w stu procentach motyw podróży w czasie, zarówno przyszłości jak i przeszłości. Powieść napisana pięknym językiem, łatwym do zrozumienia, mimo to kunsztownym. Książka zawiera sporo ciekawych, rozbudowanych, lecz nie nużących opisów, umożliwiających dokładne wyobrażenie sobie Londynu, głównie w epoce wiktoriańskiej, ale nie tylko. Wszystkie inne czasy, są wykreowane równie dobrze i przejżyście. Książka ta jest niezwykle klimatyczną powieścią.

Tym, co wyróżnia tę powieść na tle innych, jest wyjątkowy sposób na wykorzystanie motywu podróży w czasi, a także wyrafinowana gra toczona między bohaterami i czytelnikiem a autorem. Serdecznie polecam.