Możliwe, że nie każdy człowiek na świecie zdaje sobie sprawę, co dzieje się z powodu wyrzucania śmieci do lasów, rzek i jezior.Czy zdajesz sobie sprawę, co się dzieje z taką,niby jedną butelką wyrzuconą i zostawioną na pastwę czasu?

Jak długo będą żyć lasy podczas naszego panowania?

Lasy są żywymi systemami naturalnymi. Reagują na czynniki i wpływy zewnętrzne –mówi minister Środowiska pan Andrzej Konieczny. Co roku bezpowrotnie ginie 50 milionów akrów lasów na całym świecie. Jeśli natychmiast nie przestaniemy wyrzucać śmieci do lasów, to w następnych latach będzie coraz gorzej i ciężej z zastopowaniem masowo ginących drzew przez odpady.

Strażnicy lasów strzegą prawa

Każdy leśniczy dobrze wypełniający swoje zadanie powie :

“Każdy za wjazd samochodem po niedozwolonej drodze do lasu jest karany mandatem do nawet 1000 zł.”

“Za przyłapanie na wyrzucaniu śmieci nawet do 500 zł.”

Chyba każdy wie, że aby skutecznie zlikwidować dzikie wysypiska śmieci, trzeba zmienić system gospodarki związany z wywozem odpadów i sprzątania dzikich wysypisk na terenie Lasów Państwowych.

Polska, przystępując do Uni Europejskiej, zobowiązała się do wywożenia na wysypiska 75% śmieci w roku 2013, do 50%, a w roku 2020 maksymalnie 30%. Dziś trafia tam aż 95%. Las przecież nie produkuje śmieci, to my je tam wyrzucamy.

 

Nie wyrzucaj śmieci do lasów!

…nie ma zasadniczej różnicy między papierem wyrzuconym na podłogę,w operze czy na dywan we własnym M-4, czy na ściółkę w lesie.

Dobrze wychowany,wrażliwy człowiek, nie zrobi tego – nawet jeśli nie ma pojęcia o funkcjonowaniu ekosystemu…

Wypowiada się Anna Kalinowska z Centrum Informacji Lasów Państwowych.

Mateusz Kuczyński