20161125_062804.jpg

Tak krzyczy moja kuzynka, gdy koło jej ucha brzęczy jakikolwiek owad. A przecież pszczoły to nie byle jakie owady – to najprawdziwsze królowe. Są świetnie zorganizowane i wielce dystyngowane. Najważniejsza w ich rodzinie jest Matka taka właśnie ich królowa. Rządzi ona całą swoją rodziną, a wszystkie jej dzieci, czyli robotnice, niestrudzenie wykonują niezbędne prace w ulu: sprzątają, karmią młodsze rodzeństwo, wytapiają wosk i przynoszą pożywienie, czyli pyłek i nektar. Z nektaru powstaje miód, który nie tylko jest bardzo smaczny, ale także nas leczy, wzmacnia naszą odporność.

Wiem to wszystko, ponieważ moja ciocia właśnie rozpoczęła przygodę z pszczelarstwem. Posiada już 7 uli i zapisała się nawet na specjalny kurs, żeby dowiedzieć się, jak obchodzić się z pszczołami. Miodu z jej pasieki jeszcze zbytnio nie mamy, ale ciocia pilnie się uczy i wierzymy, że w końcu najemy się go do syta. Smakuje fantastycznie!

Niestety, jak mówi ciocia, pszczołom w dzisiejszych czasach żyje się coraz trudniej, a wszystko przez chemię stosowaną w rolnictwie i ogólne bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, hałas, coraz bardziej „zabetonowana” powierzchnia ziemi. Oprócz tego, pszczoły nękają różne choroby i dlatego tak często masowo giną.

A przecież obok miodu i wosku, które wytwarzają, pełnią niezwykle ważną funkcję w przyrodzie. Zbierają nektar i pyłek, zapylają wiele roślin, których owoce jemy wszyscy. Jedną z takich roślin jest np. gryka – bez pszczół nie powstałoby ani jedno ziarnko kaszy gryczanej.

Gdy pszczoły zajęte są swoją pracą nie bardzo interesują się obecnością człowieka. Może się jednak zdarzyć, że któraś nas użądli (po użądleniu zawsze ginie, w przeciwieństwie do osy). Należy wtedy szybko usunąć żądło, w taki sposób, aby go zdrapać ze skóry np. paznokciem. Nie wolno wyciągać dwoma palcami. Następnie przyłożyć do ranki liść kapusty, rozkrojoną cebulę lub plasterek świeżego ogórka. Jeżeli jednak zaczniemy puchnąć trzeba skorzystać z pomocy lekarza. Niektórzy ludzie są uczuleni na jad owadów i szybka pomoc może im uratować życie.

Pszczoły to fascynujące zwierzęta, tajemnicze i bardzo pracowite. Dostajemy od nich bezcenny miód, a w zamian potrzebują jedynie naszej troski i opieki.

Czy pszczoły przetrwają w nieprzyjaznym świecie, który tworzymy, my, ludzie?